Originální výstavu v prostorách holešovského zámku pořádá tamní Městské kulturní středisko (MKS).

„Už během roku jsme věděli, že tradiční výstavu betlémů uděláme opět za skly zámeckých arkád. Tento střih vzešel loni vlastně z nouze, ale velmi se oplatil. Dostali jsme výstavu blíže k lidem a udělali jsme jim radost. Ohlasy byly opravdu krásné. Takže i letos, kdy je situace kolem covidu stejně vypjatá jako před rokem, snad lidem opět nabídneme krásný adventní a vánoční program,“ poznamenal ředitel MKS Holešov Karel Adamík.

Za skly arkád se letos představí pouze řezbované práce autorů z jižní a východní Moravy. Pořadatelé si také zapůjčili práce od aktivních řezbářů a sběratelů z Kyjova, Valašských Klobouk, Velkých Karlovic, Francovy Lhoty, Žeranovic a Holešova.

Opět se zapojila i tovačovská řezbářská škola a tři modely zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Jedná se o práce slavného valašského řezbáře Josefa Heji a dvou současníků Zdeňka Matyáše z Valašských Klobouk a Jana Cvešpera ze Slavičína.

Jednotlivá díla jsou přitom velmi různorodá, v Galerii za sklem si veřejnost prohlédne betlémy vyřezané a rozložené tradičně na jednotlivé figurky, betlémy skříňové, reliéfy a basreliéfy a betlémy vyřezané do kmene.

Autorkou aranžmá, které je letos stylizované do tradičních teplých barev českých Vánoc – červené, zelené a zlaté, je Lenka Jagošová.

Výstava bude po celou dobu trvání volně přístupná ze zámeckého nádvoří a díky speciálnímu nasvícení viditelná i po setmění. V den zahájení výstavy, v sobotu 27. listopadu, bude k přístupná od 15 do 16 hodin. A poté každý den od 9 do 19 hodin. Zavřeno bude pouze na Štědrý den.