Prostory holešovského zámku bude až do konce prosince zdobit třiasedmdesát betlémů nejrůznějšího provedení.

„Betlémy skříňové, k zavěšení, rozložené na jednotlivé figurky nebo zcela netradiční ze dřeva, papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny jsou rozložené do tří sálů,“ vyjmenovala mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Pdhajská.

Nejstarší exponát má přitom přes dvě stě let.

„Jedná se o dřevěný reliéf svaté rodiny od neznámého autora pocházející z konce 18. století,“ podotkla mluvčí.

Samostatnou kapitolou jsou pak baňky pocházející opravdu z celého světa: na výstavě se lidé kochali těmi z USA, Holandska, Švédska, Ruska, Rakouska, ale třeba i ze sousedního Slovenska nebo přímo od nás.

O víkendu se pak návštěvníci expozice dočkali také přímé ukázky řezbářské práce. O tu se postarali studenti studenti oboru umělecký truhlář ze Střední nábytkářské školy v Bystřici pod Hostýnem. U příchozích sklidila expozice i letos velké uznání – a to i od těch pocházejících z daleka.

„Je to hezké, moc se mi líbí stromečky, které jsou nazdobené jednoduše, ale vypadá to úplně skvěle. A samozřejmě jsou krásné i ty staré beltémy,“ vyjádřila se Miroslava Sulowská z Havířova.

Někteří výstavu navštěvují pravidelně.

„Byli jsme tady i před rokem a zaujalo nás to natolik, že jsme se sem vrátili. Zajímavé jsou baňky z celého světa a pak samozřejmě staré závěsné betlémy. Je tu však i spousta krásných vyřezávaných a navíc je to celé v krásných prostorách. Náš návrat nás určitě nezklamal,“ shodli se manželé Huťkovi z Malenovic.