Práce v sociálních službách byla totiž roky podceňovaná. „Zvýšení platů v sociálních službách mě velmi těší, jelikož se jedná o velmi psychicky i fyzicky náročnou práci s klienty s různými druhy zdravotního znevýhodnění,“ říká třeba ředitelka domova pro osoby se zdravotním (DZP) postižením ve Zborovicích Radmila Baierová. Jedním dechem ale dodává, že politici o tom prý mohli rozhodnout dřív.

Podobně to vidí také ředitelka sociálních služeb v Kroměříži Dagmar Klučková.

„Za sebe musím říci, že jsem velmi ráda, zejména za přidání pracovníkům, kteří pracují v přímé péči s klienty. Práce lidí v těchto profesích je v současné době velmi nízko ohodnocena a jako poskytovatelé sociálních služeb nejsme schopni konkurovat komerčním zaměstnavatelům,“ podotkla.

I podle ní si však dala vláda zbytečně na čas.

„Podle mne to mělo přijít určitě dřív, v současné době už dochází k problémům spojených se získáváním nových pracovníků a stále častěji se setkáváme s takovými, kteří odcházejí za vyšším výdělkem,“ upozorňuje Dagmar Klučková.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je koneckonců pro sociální služby na Kroměřížsku dalším velkým problémem.

„Získání pracovníků na pozici v přímé péči o klienty je téměř nadlidský výkon a stejný problém máme také v oblasti technicko – hospodářské. Týká se ovšem poskytovatelů sociálních služeb v rámci celé České republiky, pokud vím, někteří z nich už museli přistoupit k úpravě systému poskytování služeb, například ke snížení kapacity domovů,“ upozorňuje šéfka kroměřížských sociálních služeb Dagmar Klučková.

I ona sama se pokoušela na problém upozornit.

„Tématikou nízkého finančního ohodnocení se zabývají i organizace sdružující sociální služby u nás, například Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Já osobně jsem na tento problém upozorňovala opakovaně, naposledy byli cílem mé výzvy členové vlády. Reagovali různě, ale postačí asi říci, že na mou výzvu odpověděli pouze dva členové kabinetu,“ povzdechla si.

Ani vedení jednotlivých zařízení zatím netuší, o kolik se jejich zaměstnancům platy reálně navýší: doufají, že skutečně půjde o vládou slibovaných třiadvacet procent. Zdrženlivý byl ve svém vyjádření pro Deník také kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka, který má sociální služby ve své gesci.

„Platy v těchto profesích jsou nedůstojně nízké, musíme počkat na to, až k jejich navýšení dojde a jaké ve skutečnosti bude,“ uzavřel.