Bezpečnou cestu do některých obcí na Kroměřížsku komplikuje i metr vzrostlý plevel. Na vině je mírná zima

A starostové některých obcí v regionu už se kvůli tomu zlobí: mají totiž strach z nějakého neštěstí. „Silničáři si letos dávají načas," shodují se. Důvodem je podle všeho nezvykle brzký příchod jara.

Posečeno ještě nemají například v okolí Zdounek. Na trase Soběsuky, Milovice a Cvrčovice tak lemuje cestu hustý porost.

„Lidé už na to nadávají. Tráva je opravdu vysoká, cesta je navíc úzká a velmi snadno může dojít k neštěstí. Když jde po cestě chodec, v zatáčce si ho řidič ani nevšimne, tráva je totiž vyšší než on," upozornil třeba starosta Soběsuk Josef Škrabal.

Nejhorší stav je podle něj na silnicích třetích tříd, a to hlavně na Kroměřížsku. „Přijde mi, že tento problém řešíme jen v našem regionu: všude, kam jsme cestovali, je už tráva posečená. Na Vyškovsku i kdekoliv jinde," poukázal starosta Soběsuk.

Situace není lepší ani v okolí Kostelan. Také tam tráva dorůstá takřka do úrovně dopravních značek. A podle tamního starosty Jana Petříka ohrožuje především bezpečnost lidí.

Jinde bývají pečlivější, míní obce

„Stále častěji dochází ke střetu se zvěří a tím i ke škodám na majetku. Je otázkou času, kdy dojde ke zranění. Sousední okresy jsou na tohle pečlivější," tvrdí Jan Petřík.

Ještě předminulý týden trápila zhruba metr vysoká tráva i řidiče na trase Kurovice, Míškovice a Ludslavice. Také tam dělal vysoký plevel problémy, po vybudování silnice R49 navíc cestu přebíhá čím dál více srn. Nyní už je tráva posečená.

„Chápu, že mají silničáři nějaký plán a přednost dostávají komunikace prvních a druhých tříd, nicméně tady to bylo už velmi špatné. Řidič musel jet krokem, aby nesrazil srnu, posekali to pět minut po dvanácté," posteskla si starostka Kurovic Lenka Koutná.

Z jedné strany už mají kolem silnice posečeno také v Kyselovicích, na druhou polovinu ale místní teprve čekají. Před třemi týdny se silničáři pustili do boje s vysokou trávou také v Roštění nebo v Počenicích-Tetěticích.

Bezproblémovou jízdu si v těchto dnech už pochvalují i lidé z Pravčic. „Musím říct, že u nás byli silničáři včas a jsem velmi rád," pochválil pro Deník tamní starosta Jaroslav Šašek.

Spokojen je i starosta Věžek, v okolí jeho obce je totiž tráva nízká. Problém dělá jen výhled při výjezdu z vedlejší cesty v obci.

„Když potřebujeme a máme třeba výstavu, tak silničářům zavolám a trávu posekají. Problém s viditelností ale máme, když vyjíždíme od rybníků, tam je výhled velmi špatný, jsou tam vzrostlé keře a stromy, které by bylo třeba upravit," připomněl Bedřich Gardavský.

Silničáři zajišťují sečení trávy zpravidla dvakrát do roka v bezprostřední blízkosti cest nebo příkopech. Jarní sečení se už pomalu blíží do finále, na Kroměřížsku zbývá upravit pár posledních úseků na silnicích třetích tříd, které jsou podle harmonogramu důležitosti až na posledním místě. Letošní situaci má podle silničářů na vině mírná zima a brzký příchod jara.

„Tráva letos začala růst o něco dříve než v jiných letech. Se sečením silnic v okrese Kroměříž jsme začali druhého května, přitom v minulých letech se obvykle začínalo kolem patnáctého," řekl Deníku mluvčí Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Ještě minulý týden se tak s vysokou trávou podle informací Deníku potýkali například u Kostelan, v Litenčicích, Kunkovicích, Nítkovicích, Strabenicích, Břestu, Žalkovicích, Kyselovicích nebo Říkovicích.

Kromě upozornění od starostů obcí mohou dostat silničáři výzvu také od policie. Jakmile její hlídka zjistí, že značka je špatně viditelná, obrací se na majitele silnice.

„Policisté napíší poznatek a ten dají našemu dopravnímu inženýrovi. Ten poté provede hlášení k odstranění komunikační závady a předá ho správci nebo vlastníkovi silnice," vysvětlila obvyklý postup kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Jaký je váš názor? Znáte podobné nebezpečné místo? Napište nám nebo diskutujte