Sedmiletá Adélka se narodila do kompletní rodiny jako dvojče zdravého Tadeáška. Nic nenasvědčovalo, že by tomu u holčičky mělo být jinak. Brzy ale začalo mamince Broně být jasné, že je něco jinak.

„Nezvládala stejné věci jako zdravý bráška. Stál už na nožkách a Adélka ještě neudržela ani hlavičku,“ vzpomíná maminka.

Kolečko lékařských vyšetření nakonec vyneslo tvrdý verdikt. V jednom roce byl Adélce diagnostikován vzácný genetický syndrom Phelan McDermid.

Rodině, která se později smrštila jen na mámu a děti, se obrátil život vzhůru nohama. Pokud se říká, že na nemocné dítě nedokáže nic připravit, v případě Adélky je to pravda dvojnásobná.

„Co to všechno pro nás znamená pořád zjišťujeme, protože stejně nemocných dětí je velmi málo. Neustále nás překvapují různé zdravotní komplikace, které nejsou příliš zjevné, ale dokáží pořádně potrápit,“ vysvětluje Broňka.

Na první pohled vypadá holčička jako její vrstevnice. Po chvíli ale zjistíte, že nechodí, nemluví a nerozumí tomu, co říká okolí.

A naopak, nedokáže s okolím komunikovat ani ona. Je plně odkázaná na pomoc druhých, několikrát prodělala i epileptický záchvat.

S namáhavou péčí, který je náročná nejen na čas a sebeobětování blízkých, ale především na finance, pomáhá mamince dlouhodobě spolek Srdce na pravém místě. To pro leden vytvořilo projekt Kdo neskáče, není Čech.

„Chceme díky skákání přes švihadlo překonat v součtu 10 000 000 přeskoků, což je přibližný počet obyvatel v České republice,“ vysvětluje předseda spolku Jakub Kohoutek.

„S nápadem přišel můj kamarád Dan Polách, který každé ráno skáče přes švihadlo. Navrhl, že zapojíme celou republiku. Pěkně od 1. ledna 2021, znáte to, novoroční předsevzetí“ přibližuje projekt předseda spolku Jakub Kohoutek.

A jak to bude fungovat? Každý kdo má chuť skákat, se zaregistruje přes webovou stránku a zaplatí příspěvek 123 korun. Cílem spolku je vybrat minimálně 123 123 korun.

Zúčastnit se mohou jednotlivci, ale i dvou až pětičlenné týmy. Ty postupně zapisují počty přeskoků za jednotlivé dny. Klání je lehce soutěžní, organizátoři by chtěli vyhodnotit nejlepší skokany a odměnit je drobnou cenou.

| Video: Youtube

Do výzvy se plánuje zapojit i Jitka Kolmanová z Ostrova nad Ohří.

"Vynikající příležitost začít s hubnutím, což jsem si dala jako předsevzetí. Kvůli sobě bych mohla nakonec být líná, tohle mě zvedne ze židle," usmívá se.

Švihadlo vytáhne ze skříně po téměř sedmi letech, kde skončilo po nepříjemné události.

"Švihadla jsou u nás doma zakázaná. Manžel si kdysi hnul při přeskoku krkem tak, že skončil s límcem a několikaletou rehabilitací. Věřím, že je teď vezme na milost," doufá Kolmanová.

Syndrom Phelan McDermid. Je způsobený delecí terminální části chromozomu 22. Projevy syndromu jsou celkové opoždění vývoje, mentální postižení různé tíže, autismus, epilepsie a další zdravotní komplikace. Podle Phelan-McDermid syndrome foundation se počet lidí s touto nemocí pohybuje po celém světě okolo 2000.