První vlaštovkou páteční akce bylo celodenní volné vstupné do expozice. Lidé si tak mohli přijít zadarmo zavzpomínat, nebo naopak poznat to, co sami nezažili.

V několika hudebních sálech je čekala interaktivní tematická podívaná doprovázená Krylovými písněmi, mimo ně pak plno zrcadel popsaných jeho básněmi i jeho vlastní rukopisy.

To včera přilákalo desítky návštěvníků.

„Podobné akce děláme dvakrát třikrát do roka a vždy sem chodí spousta lidí. Dnes jich jen během dopoledne přišlo dvacet nebo třicet, pravý nápor ale přijde až odpoledne,“ vylíčila tamní pokladní Jana Nováková.

Ilustrační foto
Firmy rozdají na Vánoce zaměstnancům i desetitisíce

Odcházející návštěvníci pak nešetří chválou. „Pokud lidé zrovna nepláčou, tak nám to moc chválí, což dokazuje i návštěvní kniha,“ dodala.

Podtitul expozice znějící Prostor plný emocí není vůbec náhodný: slzy na tváři a šustění kapesníků tady nejsou nic nezvyklého. Možná i proto sem míří lidé z celé republiky.

„Moc se nám tu líbilo. Naprosto úžasné bylo Krylovo Bratříčku, zavírej vrátka. V Kroměříži jsme vůbec poprvé, přijeli jsme sem na víkend a možná dorazíme i na večerní program,“ shodli se Jiří a Marta z Rakovníka.

Od 17 hodin totiž ve dvoře Starého pivovaru, kde expozice sídlí, došlo na zapalování svíček a nechyběl ani program plný šansonů i poezie: mimo jiné v podání zpěváka a herce Jiřího Bartoně.

„Na večer se těším, jak ale dnešek prožívám? Vstával jsem o půl šesté ráno, abych stihl narvaný vlak z Prahy, kde jsem stál tři a půl hodiny, abych sem dojel. Takže 17. listopad roku 2017 pro mě symbolizuje právě tento zážitek,“ smál se herec.

Třeba vedoucí Expozice Karla Kryla Robert Rohál prožíval výročí naopak v dobrém rozmaru. „Bylo mi tehdy třicet a prožívám to s velkou radostí. Revoluce určitě přinesla kýžené změny, i když ne vždy k lepšímu,“ vyjádřil se.

Ilustrační foto
Kroměříž chce vlastní internetovou encyklopedii dějin města