Lidé si nechali testovat převážně hračky a nádobí pro děti, hrnky, mobilní telefony a dokonce i zubní kartáček. U celkem deseti výrobků zaznamenali experti vyšší koncentrace olova, u dalších deseti byla podezřele vysoká čísla pro koncentraci rakovinotvorného kadmia.

„Vysoké koncentrace těžkých kovů jsme ovšem objevili také v dárcích, které rozdávalo město při vítání občánků. Látky jsme pomocí rentgenového spektrometru identifikovali obvykle v barevném potisku na povrchu domácích potřeb s motivy Maxipsa Fíka, Perníkové chaloupky nebo Racing Sports Network," potvrdila Kroměřížskému deníku vedoucí informačního dne Karolína Brabcová ze společnosti Arnika.

Podle mluvčí kroměřížské radnice Jaroslavy Sílešové je ale tento problém už tak jako tak minulostí. „Zjistili jsme, že to byl konkrétní dárek, který byl předán někdy před čtyřmi lety. Jednalo se o plastový jídelní servis, byl tehdy zakoupen v domácích potřebách. Město už ale tento dárek při vítání občánků nedává," ujistila mluvčí.

Veřejná měření v Kroměříži ovšem prokázala, že se těžké kovy v některých výrobcích i nadále objevují a mohou se dlouhodobým používáním dostat i do lidského organismu.

„Jsem přesvědčená, že přísnější kontrola, třeba za použití rentgenového spektrometru, by české i evropské budoucnosti bez toxických látek ve spotřebním zboží prospěla," dodala zástupkyně testující společnosti.

Sdružení Arnika se už od svého vzniku zasazuje o ochranu životního prostředí a lidského zdraví před toxickými látkami. Prosazuje náhradu látek, jež jsou nebezpečné pro lidi a další organismy, za bezpečnější varianty. „Chrání i právo občanů na informace o nebezpečných látkách v životním prostředí. Na našem webu je k dispozici také pravidelně aktualizovaná databáze nebezpečných výrobků," poradil mluvčí společnosti Vratislav Vozník.

Informace o tom, že se stále na trhu objevují výrobky obsahující škodlivé látky, každopádně zaskočila především rodiče.

„Přijde mi, že je to dost hrůza. Tím spíš, že se něco takového objeví v dárcích, které dává dětem přímo radnice," podivuje se například Pavlína Gregorová, která je maminkou dnes už desetileté dcery. Podle ní by město mělo pečlivěji zvažovat, kde a co pro miminka kupuje. „Rozhodně by se takové věci neměly brát na lehkou váhu," dodala žena z Kroměříže.

Vyjádření vedení města Kroměříže obsahu těžkých kovů v barevném otisku a dárku pro novorozenceKroměřížská radnice se omlouvá rodičům za výrobek předaný před více než čtyřmi lety, který na základě výsledku kontrolního měření obsahoval vyšší koncentraci těžkých kovů.
Vedení města si je vědomo důležitosti nezávadnosti dárkových předmětů, zejména pak těch určených malým dětem, proto jejich nákupy vždy velmi pečlivě zvažuje. Bezpečnost a kvalita je hlavním kritériem při výběru dárkových předmětů.
Vedení města předpokládá, že prodávané výrobky podléhají přísné kontrole ještě před uvedením do prodeje, přesto však v posledních čtyřech letech upřednostňuje nákup plyšových výrobků pro nejmenší.
Jaroslava Sílešová, mluvčí kroměřížské radnice