Vsetínský gulášfest popáté

Kdy: od pátku 15. srpna do neděle 17. srpna

Kde: výstaviště u Sandriku ve Vsetíně

Pátý ročník akce věnované především dobrému guláši začne ve Vsetíně už dnes v patnáct hodin. Zahrají kapely Ciment, Shape The Cat a Hard2Say. Guláš uvaří kuchaři ocenění v minulých letech.

V sobotu bude patnáct kuchařů bojovat o korunu Vsetínského gulášového krále. Vyhodnocení výsledků se uskuteční v patnáct hodin. Také v tento den bude zajištěn hudební doprovod. Zazní bubenické alternativní duo Emil&Jakub, brněnská kapela Lidopop nebo vsetínští Docuku.

V neděli se ve vaření utkají všichni dosavadní vítězové předchozích ročníků. Budou soutěžit v takzvaném Souboji králů ve zvěřině. Chuť srnčího, jeleního nebo daňčího guláše budou hodnotit přímo hosté a kuchař s největším počtem hlasů získá pomyslný titul vítěze pětiletky. V neděli zahrají Žamboši, Ležérně a Vleže a další.

Řemeslná sobota a ochutnávka medu

Kdy: 16. srpna

Kde: Velké Karlovice

Řemeslnou sobotou ožije nádvoří Karlovského muzea. Podívat se tu bude možné na to, jak na opravu starých hrabí, nabroušení kosy, jak na výrobu žebře či na strouhání šindelů. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak vypadá historický karlovský kroj. A ochutnat budou moci také med.

Součástí řemeslné soboty u Karlovského muzea bude totiž také ochutnávka domácích medů. Své vzorky představí přes deset místních včelařů. Návštěvníci mohou vzorky nejen ochutnat, ale také vybrat z nich ten nejlepší.

Součástí programu se stane i vystoupení kapely Z horní dolní a dál na jih. Řemeslný den začne tuto sobotu v 9 hodin.

Kateřinický benefičák pomůže dobré věci

Kdy: sobota 16. srpna od 14 hodin

Kde: hřiště za obecním úřadem v Kateřinicích

Historicky první benefiční koncert, jehož výtěžek půjde na nákup invalidního vozíku pro Romanu Šťastnou ze Vsetína, se uskuteční v sobotu v Kateřinicích.

Malý hudební festival zahájí folková skupina Vrkoč. Dále zahrají skupiny Reserve z Ostravy či valašská Tabáskova partyja. Ve dvacet hodin začne country bál s kapelou Lososi.

Pořadatelé si připravili také doprovodný program. Děti i dospělí si budou moci na invalidních vozících vyzkoušet, jaké to je být handicapovaný. Pro děti budou připraveny také hry a soutěže.

Vstupné je sedmdesát korun, děti neplatí.

V Žopech vyberou už počtvrté nejlepší marmeládu

Kdy: v sobotu 16. 8. od 14 hodin

Kde: areál v Žopech u Holešova

Soutěž o nejlepší marmeládu, prodej výrobků ze sociálně terapeutických dílen Naděje Zlín, dobročinná hasičárna, kde lidé mohou zakoupit všední i nevšední věci, kreativní dílny nebo třeba divadélko o panence Marmínce, to všechno čeká návštěvníky sobotního Zavařeninobraní v Žopech. „Loni jsme nejlepší marmeládu vybírali ze čtyřiceti vzorků," připomněla Zuzana Šlúchová ze sociálních služeb Naděje.

Čtvrtý ročník akce začne v tamním areálu v Žopech ve dvě hodiny odpoledne. Výtěžek bude věnován sociálním službám zlínské Naděje. „Hosty čeká pohádkový les, různé úkoly a zajímavé dílničky," dodala Šlúchová.

Kvasice oslaví hody

Kdy: od pátku 15. do neděle 17. 8.

Kde: náměstí v Kvasicích

Tradiční hody oslaví o víkendu v Kvasicích. Program odstartuje už v pátek večer, kdy vystoupí tradičně skupiny Expo a Pension.

„V sobotu od pěti hodin se pak v prostorách před zámkem o zábavu postará country skupina Texas Ranger. Vystoupí i silák Železný Zekon a v provozu budou i některé stánky a kolotoče," informoval starosta Kvasic Lubomír Musil. V neděli pak stánky a kolotoče obsadí celé náměstí a od dvou hodin zahraje i krojovaná dechová hudba Vlčnovjanka.

7. ročník festivalu Baobabyfest

Kdy: sobota 16. srpna, přednášky od 10 hodin, vystoupení kapel od 15 hodin

Kde: Hostišová

Všichni příznivci přírodního stavitelství a zdravého životního stylu se mohou sejít na dalším ročníku festivalu BAOBABYFEST v Hostišové u Zlína na kopci v přírodním areálu Strážná u rozhledny, kde sídlí a tvoří o. s. BAOBABY a svět je tu jako na dlani.

Opět jsme pro vás připravili velmi pestrý program, který je složen z vystoupení energií nabitých hudebních kapel, přednášek předních českých odborníků o přírodním stavitelství a bohatého doprovodného programu. Oheň, lidé, kukuřice, hvězdy a jemnohmotné klokotání toho všeho. Vstupné 150 Kč, děti a ZTP zdarma.

Tři sestry přivezou do Buchlovic tři hosty

Kdy: sobota 16. srpna od 18 hodin

Kde: Buchlovice

Kapela Tři sestry už neodmyslitelně patří k Buchlovskému hudebnímu létu. Letos zahraje v tamním amfiteátru v sobotu od 18 hodin. Seskupení nepřijede do Buchlovic ale samo. Jako hosty s sebou přiveze Doktora P.P., punkové E!E a skupinu Nšoči. Areál bude zpřístupněný už od 17 hodin.

Tři sestry jsou česká kapela, která původně hrála punk. Později se přiklonila i k dalším hudebním stylům, od rocku přes punk rock až po metal. Textařem, hlavním zpěvákem a vůdčí osobností kapely je Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec.

První oficiální koncert odehrály Tři sestry na jaře roku 1986. Koncem 80. let čelila kapela několika personálním změnám.

Zřejmě nejzajímavější bylo dočasné působení Františka Sahuly. Kapela Tři sestry vydala první album Na Kovárně to je nářez roku 1990. V roce 2011 vyšel živák Tři sestry v aréně se záznamem z velkého koncertu v pražské Tesla Aréně a v roce 2013 vyšlo studiové album Líná hudba holý neštěstí.

Staré Město bude patřit zdravému pohybu

Kdy: sobota 16. srpna od 18 hodin

Kde: areálu REC Group ve Starém Městě

Něco navíc pro své zdraví mohou učinit ti, kteří navštíví Fitness den ve Starém Městě. V sobotu 16. srpna si v areálu společnosti REC Group (Kovosteel) budou moci pod vedením odborníků rozpohybovat své tělo hned v několika nejrůznějších disciplínách. Program odstartuje úderem 9. hodiny cvičením piloxingu, který vystřídá fitdance pro dospělé i děti, tabata, pilates, freestyle box, bodystyling či Hatha Yoga.

Své vyžití si najdou i ti, kteří z nejrůznějších důvodů nemohou provozovat intenzivní cviky. Pro seniory je připraven ower ball, balanční stepy či nordic walking, těhotné ženy mohou zase navštívit jim určená cvičení nebo poradny.

Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které budou nachystány dětské masáže či dětský aerobik, ale i skákací hrad nebo jízda na ponících. Pro všechny bude k dispozici také měření tuku či zraku, modeláž nehtů, bezplatné líčení nebo výživový poradce.

Gurmánská událost Food Festival Luhačovice začíná už zítra

Luhačovice - Historii i současnost luhačovické kuchyně představí srpnový Food Festival Luhačovice. Uskuteční se už zítra v Luhaparku (areál minigolfu). Kromě vybraných menu pěti hotelů budete moci sledovat komentované vaření, ochutnat molekulární kuchyni nebo se dozvíte něco o tom, jak se vařilo na luhačovickém panství.

Na programu bude výstava historických kuchařských knih, výlety do historie s okrašlovacím spolkem Calma, program pro děti, cooking show s Jiřím Eichnerem, šéfkuchaři hotelových domů a dalšími odborníky, a především samozřejmě kulinářské speciality ve stáncích hotelů.

„Svou kuchyni letos představí hotely Resortu Luhačovice Augustiniánský dům, Vega, Vyhlídka a Pohoda a lázeňský hotel Alexandria. Přijďte ochutnat gurmánské Luhačovice," lákají pořadatelé. Celou akci bude moderovat ředitel hotelu Pohoda Josef Michálek a Stanislav Zukal ze společnosti Julienne Culinary Institute. (poh)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU