„Byl jsem mile překvapen, jak moc jsou tito lidé se zdravotním postižením, pracovití. Chtějí ukázat, že jsou platnými členy společnosti,“ sdělil svůj osobní poznatek po prvních měsících Zdeněk Štokman.

Zaměstnanci, kterých by chtěla mít dílna do konce roku zhruba 50 až 60, pracují na poloviční úvazek, na ranní směnu.

„Samozřejmě záleží na zakázkách. Zájemců o pracovní místo je však dost,“ dodává Štokman. Zatímco v současnosti je na trhu práce více volných míst, než zájemců o ně, a firmy se předbíhají v nabízení nejrůznějších benefitů, lidé se zdravotním postižením uplatnění shání velmi těžce.

Muchomůrka červená
Pozor při sběru hub. Jedovky mohou poškodit játra, a dokonce i zabíjet

Vzhledem k tomu, že HelpSoul poskytuje také práce na zakázku, musí vedení dílny jednat s firmami v okolí. Pro Štokmana jde o novou a zajímavou zkušenost. „Zjistil jsem, že firmy se nás trochu bojí,“ zmínil Štokman.

„Myslí si, že jsme je přišli žádat o peníze,“ doplnil výrobní ředitel. Co však mohou lidé se zdravotním postižením firmám nabídnout?

„Samozřejmě se jedná o lehkou činnost. Například montáž, demontáž, balení, rozbalování a podobně. Práce, které firmu stojí zbytečně moc peněz a čas pracovníků, kteří jsou pro firmu potřební jinde,“ vysvětlil Zdeněk Štokman.

Jedny z prvních zakázek dostala chráněná dílna od místní společnosti TON. HelpSoul má dokonce prostory na výrobu pronajaté v areálu firmy TON. Spolupráce je tedy vzájemná a podle výrobního ředitele Štokmana má také budoucnost.

„Nesmíme opomenout naše vlastní výrobky, snažíme se jít cestou recyklace. Ze zbytků palet vytváříme hračky pro děti, nábytek. Jedním z našich dalších produktů je například pelíšek pro domácí mazlíčky vyrobený z pneumatiky,“ jmenoval Štokman.

Ředitelé kroměřížských škol debatovali s Radkem Špicarem.
Ředitelé mluvili o vývoji školství