Mnozí z nich se přitom zlobí, že o výpadku elektrického proudu nebyli předem informováni. Kritiku ovšem směřují na kroměřížskou radnici a podle všeho neprávem. Úředníci tvrdí, že dělali, co mohli.
„Nikdo nás neupozornil, od kdy do kdy nepůjde elektřina, to jsme se dozvěděli teprve od opraváře. Nebyli jsme v nevědomosti sami, řada lidí zmatkovala,“ zlobila se například Hana Přikrylová z prodejny obuvi.
Na výpadek elektřiny však radnice upozornila prostřednictvím svých webových stránek, médií či vývěsky.
„Internet a tisk moc nesledujeme,“ přiznala Přikrylová a navrhuje jiné řešení, které se prý už v milosti osvědčilo.
„Nejlepší a nejjednodušší by bylo nalepit na každé druhé dveře v dané lokalitě, které se to týká, leták upozorňující na omezení,“ míní Přikrylová.
Řada lidí si stěžuje na nedostatečnou informovanost a spílá kroměřížské radnici. Ta se ale hájí, že vinna rozhodně není.
„Způsob oznamování přerušení elektřiny od společnosti E.ON se nám zdá nešťastný. Ze zákona sice mají povinnost oznámit nám omezení, ale tím jejich aktivita končí. My se obyvatele snažíme upozornit všemi možnými způsoby, prostřednictvím webových stránek, zpravodaje či emailů,“ podotýká mluvčí radnice Pavel Zrna.
Podle něj město dělá v tomto směru leccos i nad rámec svých povinností. „Bohužel nejsme schopni zajistit, aby se informace i přes veškerou naši snahu dostaly ke všem. Lidé spílají nám, přitom by kritiku měli směrovat na dodavatele,“ zdůrazňuje Zrna.
Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON, však tvrzení mluvčího smetá nekompromisně ze stolu.
„Jakožto distributor jsme ze zákona povinni odstávku oznámit patnáct dní dopředu na příslušný obecní či městský úřad. Nejsme však už povinni informaci dopravit ke každému zákazníkovi,“ konstatoval Vácha.
Pokud lidé chtějí být stoprocentně informování o omezeních, mají využívat bezplatné registrace na stránkách společnosti.
„Vyplní kontaktní údaje a my jim budeme do e-mailu či telefonu zasílat avízo o vypnutí proudu v místě jejich bydliště,“ řekl mluvčí.
Na druhou stranu však potvrzuje, že úřady opravdu nemají povinnost každého informovat. „Je to na jejich dobrovolnosti, zda nám vyjdou vstříc či ne,“ uzavřel Vácha.