Například v Rumunské ulici v Kroměříži vypadl proud už v polovině minulého týdne.

„Okolo desáté hodiny se dodávka přerušila zhruba na patnáct minut, další dny ve stejnou dobu, ale jen na zhruba dvě minutky, stejně jako v sobotu v poledne," upřesnila pro Kroměřížský deník Renáta Juřenová, která v lokalitě bydlí.

Dodavatel proudu, společnost E.ON, včera ujistil, že problém už se podařilo odstranit.

„Od čtvrtka jsme evidovali krátkodobé výpadky vedení vysokého napětí v Kroměříži a okolí. Poruchy byly vždy krátkodobého rázu a nám se podařilo opětovným zapnutím z dispečinku vedení zprovoznit," konstatovala za společnost Božena Herodesová.

Firma podle ní vyslala do terénu pracovníky, kteří zjistili, že přerušení způsobovaly nejspíše větve stromů, které při poryvech větru zasahovaly do elektrického vedení.

„Větve jsme nechali v pondělí odstranit a od té doby žádné výpadky neevidujeme. Celou trasu budeme ale nadále pečlivě kontrolovat," slibuje Božena Herodesová.

Konkrétně Kroměříž je pak pro jistotu aktuálně napojena z jiného okruhu hulínské rozvodny a až po kontrole bude opět přepojena na původní.

Přerušení proudu pocítili minulý týden i v kroměřížské telekomunikační firmě KmNet.

„Přirozeně jsme zčásti závislí na napájení celé naší soustavy z elektrické sítě. Při výpadku je naše infrastruktura chráněna soustavou mechanismů, které jsou nastaveny na určitou dobu zálohy. Ta se může pohybovat od několika sekund až po několikahodinové přerušení," poznamenal majitel firmy Tomáš Smutný.

Horší je podle něj situace v domácnostech.

„Napěťové výkyvy způsobují nestandardní chování domácích wi-fi routerů nebo switchů, kterým se tím snižuje životnost," upozornil Tomáš Smutný.

Někdy se podle něj stává, že uživatel probliknutí v síti ani nezaregistruje, ale technika se může dostat do stavu poloviční nebo nulové funkčnosti.

„Proto je největší problém právě s krátkodobými odstávkami. Jako operátor máme s objížděním domácností a výměnou routerů nebo jejich restartováním spoustu práce," dodal majitel.

Dobré podle něj je svou síť chránit přepěťovou ochranou nebo pořídit záložní zdroj, který stojí do dvou tisíc a spotřebiče ochrání.

Na zálohu pro podobné případy musí samozřejmě myslet také v Kroměřížské nemocnici.

„Pocítili jsme i výpadky na konci minulého týdne, pro tyto případy máme ale naštěstí záložní dieselagregát, který se automaticky spouští," ujistila mluvčí nemocnice Veronika Klímová.

Starosti může přerušení proudu nadělat také výrobním firmám.

„V Morkovicích začaly výpadky ve čtvrtek a pokračovaly i další den. Čekali jsme problémy i v sobotu a dokonce se posunula přestávka ve firmě. Přerušení způsobí zastavení strojů, a když o tom člověk neví, může se třeba něco stát," říká Petra Krejčí, která pracuje pro tamní firmu Hanhart.

Výpadky proudu by mohly poškodit i potravinářské firmy: proto má například společnost KMOTR masna Kroměříž vlastní trafostanici.

„V rámci portfolia výrobků, které vyrábíme, si bohužel výpadek proudu v naší firmě nemůžeme dovolit," potvrzuje technický ředitel firmy Jiří Panzar.

Nachlazené zůstane určitou dobu i pivo v pivovarech.

„Při krátkodobém výpadku to problém není. Vše je nachlazeno do zásoby a chlazení pivovaru vydrží až čtyřiadvacet hodin," objasňuje Ladislav Juchelka z Kroměříže, který pracuje jako sládek pro Vyškovský pivovar.

„Pokud by byla várka na kotlu ve varně a nedošlo by k ukončení daných procesů, při výpadku elektřiny na, dejme tomu, víc než hodinu by mohl být s várkou piva problém," uzavírá sládek.

ZEDNÍČKOVÁ DANIELA