Jenomže ve chvíli, kdy jsou šikmé či jiné pruhy skutečně špatně viditelné, strážníci tyto domluvy respektují. I když je přestupek na pokutu, dát ji prý nelze.

Typickým příkladem je třeba ulice Sokolská, Zarámí či některé ulice na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Bílé pruhy na cestě tam v některých místech nejsou už prakticky vidět. Lidé tam tak bezstarostně parkují i přesto, že jim za to hrozí pokuta. A když se u auta skutečně objeví městský strážník, přichází na řadu typická výmluva.

„Jsme si přitom jistí, že většina lidí ví moc dobře o tom, že dělá přestupek. Ale pokud se vymluví na to, že značení není vidět, a ono je skutečně poškozené, pokutu dát nemůžeme,“ připustil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Zvláště v úzkých uličkách, jako je tomu například na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy, je pak problém v tom, že kvůli nevhodně parkujícím autům nebudou moci projet vozy záchranářů. Průjezd zúženými ulicemi je pak mnohdy nemožný i pro samotné obyvatele Zlína.

Obzvláště žalostná je však situace v ulici Zarámí, která je přímo v centru krajského města. „Takřka denně se tam najdou auta, která stojí na vodorovném značení,“ upozornil Kladníček.

Město samo připouští, že o problému dobře ví.

„Není však v našich silách plynule kontrolovat stav dopravního značení a následně dlouhodobě plánovat jeho celoplošnou obnovu ve Zlíně,“ vysvětlil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Město by totiž muselo takřka každý rok kompletně přemalovat veškerá značení ve městě. Průměrná životnost nátěru se totiž pohybuje kolem jednoho roku.

„Obnovu tak technické služby dělají z popudu městské či státní policie, samotných obyvatel města anebo v rámci stavebních prací na komunikacích,“ konstatoval mluvčí radnice.

Zarámí: řidiči už se nevymluví

Výmluvám těch, kteří si zvykli parkovat na značení v ulici Zarámí, ale bude brzy konec. Radnice tam dá značení totiž do nejlepšího pořádku. „Práce budou hotovy do konce listopadu,“ slíbil mluvčí radnice. A nejenom to.

„Výhledově totiž má město v plánu ulici navíc kompletně zrekonstruovat. Zatím ale nelze hovořit o žádném konkrétním datu či měsíci,“ nastínil ještě Zdeněk Dvořák.

Na rozdíl od svých zlínských kolegů tento problém strážníci ve Vsetíně, Kroměříži či Uherském Hradišti nemají. Ale i tam se šoféři vymlouvají na vše možné.

„Poslední dobou se však poměrně často setkáváme s neznalostí toho, co například šikmé pruhy znamenají,“ poznamenal ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Takové tvrzení však žádnému řidiči neprojde. „Neznalost zákona neomlouvá,“ podotýkají shodně šéfové městských policií ve Zlínském kraji.

„V těchto případech si takový řidič nejenom odnese pokutu, ale ještě mu hlídka doporučí, aby se přihlásil do autoškoly na přezkoušení,“ poznamenal ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.