Radnice na Kroměřížsku teď trápí hlavně stovky nevyzvednutých nových dokladů

„V současné etapě se vyměňují průkazy vydané v době od 1. ledna 1994 do konce roku 2000,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Podle údajů tamního odboru dopravy jich nyní zbývá vyměnit poslední dva tisíce. „Z tohoto počtu však převládají lidé, kteří mají o výměnu zažádáno, ale nový doklad si ještě nevyzvedli,“ okomentoval Zrna.

Ze zkušeností z minulých výměn lze navíc usuzovat, že doklad si nepřijdou vyměnit například starší lidé, kteří už neřídí.„Nejvíce lidí přišlo v polovině listopadu a přijímání žádostí se obešlo bez problémů,“ poznamenal Zrna.

Vedoucí dopravního odboru v Bystřici pod Hostýnem informoval, že u nich je výměna v podstatě u konce.„Zbývají nám poslední dvě stovky kusů,“ potvrdil včera Deníku Jaroslav Šenkyřík s tím, že vzhledem k celostátnímu průměru je na tom úřad velmi dobře.

Ještě méně průkazů dokonce zbývá k výměně v Holešově. Vedoucí tamního odboru dopravy Radek Doležel vysvětlil, že hodně lidí nejezdí, někteří jsou ve vězení, nebo nezvěstní.„Vyměnit průkaz si tedy už asi moc lidí nepřijde. Máme tu téměř pětistovku vyřízených dokladů, které čekají, až si je majitelé vyzvednou,“ objasnil Doležel.

Do konce roku je výměna bez poplatku. Opozdilci si můžou nechal svůj doklad vyměnit bleskově za poplatek pět set korun.„Lze ho samozřejmě vyměnit i po Novém roce. Nebude to ale bezplatné, ale za padesátikorunový poplatek. Především musejí řidiči počítat s tím, že nevyměněný doklad je neplatný,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice.

Jízda se starým řidičákem by se tak leckomu nemusela vyplatit. „Speciální kontroly nových průkazů policisté necchystají, během každé běžné akce jsou však po řidiči vyžadovány platné doklady,“ připomněla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.Motorista, který je mít nebude, by podle ní mohl dostat blokovou pokutu až do výše dva tisíce korun.