O výměnu průkazů je v posledních dnech abnormální zájem. „V úřední dny přijmeme sto padesát až dvě stě žádostí. Je toho tolik, že je nestíháme zpracovat. Lidé, kteří mají na výměnu ještě čas, by měli radši přijít až po Novém roce,“ uvedla pracovnice kroměřížského odboru vnitřních věcí Květoslava Ingrová.

Dodala, že výměnu občanských průkazů není radno podceňovat. „Pokud to lidé nestihnou včas, hrozí jim bloková pokuta, jejíž výše se vyměří podle délky prodlení. Problémy s propadlou občankou mohou mít lidé i v případě, že budou chtít něco vyřídit nebo například vyzvednout důchod,“ upřesnila Ingrová.

Lidem s propadlými doklady hrozí nemalá pokuta a problémy s úřady

Mezi čekateli na výměnu průkazu je hodně takových, kteří to nechávají na poslední chvíli.
„Přiznám se, že už mám občanku měsíc propadlou. Nějak jsem to opomenula, tak to řeším až teď,“ připustila Jaroslava Švecová z Kroměříže.
Důvodem, proč lidé mění průkaz totožnosti, však nemusí být jen konec jeho platnosti.

„Vyřizuji si novou občanku kvůli změně bydliště, ale taky všechno nechávám na poslední chvíli, protože mám málo času. Když jsem teď v důchodě, už si víc takových věcí všímám,“ podotkla třeba Kroměřížanka Milena Koukalová.

Výměně do konce letošního roku podléhají i řidičské průkazy, které byly vydány do 31. prosince 1993. Jejich držitelé by měli o nové osvědčení požádat do 6. prosince, tedy do příštího čtvrtka.

„Vyrábějí se v Centrální tiskárně cenin v Praze a do místa žádosti se vrací do dvaceti dnů od data podání,“ vysvětlil vedoucí kroměřížského odboru dopravy Bohdan Procházka.