Učitelé mají k usměrnění žáků nyní pouze omezené možnosti. Jsou to běžná výchovná opatření jako napomenutí a důtky nebo snížení známky z chování. U středoškoláků připadá v úvahu dokonce vyloučení ze studia. Odborníci z ministerstva školství se proto rozhodli zařadit další opatření do druhé vlny novelizace školského zákona.

„Učitelům tímto způsobem poskytneme legislativní oporu. Měli by mít možnost žáka vykázat z vyučování, pokud hrubým způsobem či opakovaně narušuje průběh výuky,“ uvedla Helena Müllerová z ministerstva školství. Podle ní rozhodně nejde o to, aby hříšník odešel domů. Naopak, měl by se ho ujmout školní psycholog nebo jiná osoba a během vyloučení z výuky by s ním měli pracovat. Vyloučený by mohl být žák na jednu vyučovací hodinu, nejdéle pak na celý den. Vyloučení může být uděleno i opakovaně. Takovému provinilci by pak ředitel musel určit náhradní způsob vzdělávání a zajistit dohled.

„Mně se zdá tato novela celkem nedomyšlená. Pokud žáka vykážeme za dveře, musel by ho tam někdo hlídat, aby se mu něco nestalo. To, že by žák zůstal doma, sice rodiče trošku potrestá, protože se o dítě musí postarat, ale žáka to nenapraví. U nás ve škole mají děti z učitelů celkem respekt. Školního psychologa máme, ten ale spíše řeší s dětmi jejich rodinné problémy,“ uvedla ředitelka Základní školy Větrná Uherské Hradiště Marie Leitgebová.

Nad novelou kroutí hlavou i ředitel Základní školy U Pálenice Kunovice Marek Tvrdoň. „Tohle by nám nejspíš nepomohlo, je to docela nedomyšlené s dohledem nad vykázanými žáky. V naší škole si s těmi, co se neumí chovat, poradí učitelé. V praxi si novinku neumím představit,“ řekl Tvrdoň.

Nedomyšlená se zdá novela také Daně Stojnové z hradišťského odboru školství. „Každý nástroj, který učitelům pomůže, je dobrý. Musí to být ale dotažené do konce. Důležitá je hlavně bezpečnost dětí, takže by školy nad nimi musely zajišťovat další dohled,“ myslí si Stojnová.

Novinka zaráží i rodiče. „Chování některých dětí je občas hrozné, ale měli by je zvládnout učitelé. Když je pošlou za dveře, mohou toho děti začít zneužívat a zlobit naschvál. Neumím si ani představit, že by můj syn byl za neukázněnost týden doma. Asi by to pro něj moc trest nebyl,“ řekla Jaroslava Hladíková z Uherského Hradiště.