„Názor ministerstva jsem přijala s velkým zadostiučiněním,“ netajila se primátorka Zlína Irena Ondrová.
Vyhláška přitom vzbudila rozruch mezi provozovateli heren, kteří se obrátili na ministerstvo vnitra. Podnět na prošetření dal i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Předpis, kterým Zlín reguluje provoz výherních hracích přístrojů, není podle ministerstva vnitra v rozporu se zákonem o loteriích a jiných podobných hrách.

Ministerstvo vnitra se postavilo ve sporu za rozhodnutí zlínského magistrátu

„Vyplývá to ze stanoviska ministerstva, které statutární město Zlín obdrželo,“ sdělila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.
Zákon o loteriích dle názoru ministerstva umožňuje obcím stanovit ve vyhlášce konkrétní místa, na kterých je povolen provoz výherních hracích přístrojů.

V minulém roce mělo město podle tajemníka zlínského magistrátu Zdeňka Mikela příjmy z výherních hracích přístrojů mezi patnácti a dvaceti miliony korun.

„Samozřejmě předpokládáme, že to bude méně, ale vzhledem k tomu, že se určují místa, a ne počet přístrojů, nedá se přesně odhadnout o kolik,“ sdělil tajemník.

Na radnici předpokládají, že vyhlášku budou provozovatelé restaurací a heren ctít. „Použijeme případně veškeré sankce, které nám zákon umožňuje,“ dodal Mikel.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve svém stanovisku zveřejněném 20. listopadu upozornil, že vyhláška vymezující místa vyhrazená pro provozování výherních automatů omezuje konkurenci. „Současně uvedl, že nemá pravomoci, aby si vynutil změnu uvedeného předpisu, neboť město není podle zákona o ochraně hospodářské soutěže soutěžitelem, a nespadá tedy do působnosti úřadu,“ sdělil ředitel odboru vnějších vztahů Kristián Chalupa.
Instituce ale podle něj nadále trvá na tom, že vyhláška je problematická.