První stupeň sídlí na Masarykově náměstí a druhý stupeň na ulici Nádražní.„V době oběda tak přes náměstí přechází téměř dvě stě dětí a na lavičkách se tam hlavně v létě povalovalo několik opilců,“ postěžoval si ředitel školy Alexandr Hrycík.

Problém pracovníci školy často probírali i se žáky, které přítomnost podnapilců velice obtěžovala. „Hlavně děvčata z deváté třídy si stěžovala, že po nich pokřikují nejrůznější neslušnosti. Také proto vyhlášku všichni vítáme, je to věc, která problémy konečně vyřeší,“ těší se Hrycík.

Městská policie byla před vydáním vyhlášky proti lidem popíjejícím alkohol na náměstí bezmocná. „Ničeho se nedopouštěli, nic neporušovali. Mohli jsme je akorát tak požádat, aby šli jinam,“ vysvětlil ředitel bystřických strážníků Radek Sigmund.

Potížisté se tak podle něj nadále beztrestně celý den nalévali lahvovým pivem či krabicovým vínem a pohoršovali všechny kolemjdoucí. „Když občané viděli, okolo čeho musí děti chodit, samozřejmě se zlobili. Konečně jim můžeme vyjít vstříc. Porušení vyhlášky bude hodnoceno jako přestupek, který může být vyřešen buď blokovou pokutou na místě, nebo ho bude řešit přestupková komise na úřadě,“ doplnil Sigmund.

Povalování opilců na náměstí neškodilo jen dětem, dělalo velmi špatnou reklamu celému městu také před návštěvníky. „Snažíme se podporovat turistický ruch a návštěvníci opravdu nejsou zvědaví na podnapilé posedávající před kostelem,“ přiblížil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Vyhláška podle něj nemá za cíl omezovat spořádané obyvatele. Požívání alkoholu tak bude povoleno například při slavnostech města či na Silvestra.

„Nejsem příznivcem krajních opatření. Nebudeme samozřejmě dělat žádné divadlo, když se nám na náměstí na oslavu Nového roku sejde sto padesát lidí s lahví šampaňského,“ uklidňuje starosta.

Zákaz se podle něj logicky netýká ani zahrádek u restauračních zařízení. „Stěžovat si tak podle mě mohou jedině ti, kteří tam vysedávali,“ doplnil Pánek.

Žádné negativní reakce na hlavy zástupců města ze strany obyvatel nepadají, novou vyhlášku Bystřičané naopak vítají.

„Jsem absolutně pro, aby se postihovali. Dělají tam jen nepořádek, a to je příliš slušně řečeno. Čím tvrdší ruka, tím lépe,“ myslí si například Jan Maliňák z Bystřice pod Hostýnem.