Tady mají v podstatě dvě možnosti. Ve Zlíně mohou buď darovat v komerční výkupně krevní plazmu, nebo se obrátit na Kliniku reprodukční medicíny. Tam si lze vydělat darováním spermatu, pokud jde o muže, ženy si mohou nechat odebrat vajíčka.

„Pokud chce někdo takto pomoci neplodným párům k početí dítěte, náleží mu finanční kompenzace v případě mužů ve výši přibližně tisíc korun, u žen je to patnáct tisíc,“ uvedl ředitel kliniky David Rumpík.

Zařízení, které funguje od roku 2000, podle něj měsíčně najde přibližně deset vhodných dárkyň vajíček a třicítku mužů, kteří jsou ochotní věnovat sperma požadované kvality. „Pouze třetina z příchozích mužů jsou přitom vhodnými dárci. Spermie totiž musejí být opravdu kvalitní a vydržet také zamrazení,“ vysvětlil ředitel.

Zejména dárci spermatu se prý rekrutují hlavně z řad vysokoškoláků. Nejinak je to i u výkupu krevní plazmy.

S tím začala v září loňského roku společnost Sanaplazma. Za jeden odběr nabízí čtyři sta korun a lze jej opakovat po čtrnácti dnech.

Výkup plazmy, která se vyváží do zahraničí, se stal před časem terčem kritiky některých lékarů. Ti se obávali, že lidé pak nebudou chtít bezplatně darovat krev. Že se obě možnosti nevylučují, potvrdil Jiří Julina z Veselé na Zlínsku, který letos daroval krev i prodával plazmu.

„Krev chodím darovat do zlínské Baťovy nemocnice už skoro pět let každé tři měsíce a mám z toho vždycky dobrý pocit,“ vysvětlil Julina. Plazmu u komerční firmy si nechává prý odebrat jen občas. „V podstatě je to pouze kvůli financím,“ naznačil Julina.