Památka v Holešově bývá trochu neprávem ve stínu slavnějšího kroměřížského Arcibiskupského zámku, rozhodně ale stojí za prohlídku

Deník vám proto nabízí přehled zajímavostí, které přímo na zámku či v jeho kolí najdete.

Hlavním lákadlem je pochopitelně především památka samotná. Prohlídková trasa raně barokní stavbou, někdejším sídlem hraběcího rodu Rottalů a Wrbnů dochovaným v podobě od architekta vídeňského císařského dvora Filiberta Lucchese, začíná na nově zrekonstruovaném nádvoří.

Pokračuje pak sala terrenou s bohatou štukovou výzdobou a nástropními obrazy přes velký sál někdejší divadelní sál, ve kterém holešovský hrabě pořádal italské opery až po enfiládu reprezentativních sálů a zámeckou kapli.

Přesto, že je zámek bez mobiliáře, nabízejí jako interiéry mnohé unikátnosti. Reprezentativní sály piano mobile s barokními malbami od italských mistrů představují výjevy z antické mytologie. Díky ucelenosti tématu jsou k vidění málokde. Holešovský zámek navíc měl ve své historii tu čest hostit třeba i bavorskou princeznu.

Ceník vstupného:

Dospělý: 70 Kč

Děti, studenti, senioři a ZTP: 40 Kč

Rodinné vstupné: 150 Kč

Otevírací doba:

květen září: út ne

duben a říjen: so + ne

Časy prohlídek: v 10, 13 a 15 hodin, mimo sezonu dle dohody

Kontakt: 571 160 890, 573 395 344, www.holesov.info

Zámek Holešov, nám. F. X. Richtera 190, Holešov 769 01

GPS: 49°19'58.407"N, 17°34'47.999"E

Další informace:

Pro bezpečný nástup a výstup se nabízí zaparkování busu přímo před zámkem a poté parking na odstavném parkovišti v Příční ulici. Parkovné je zdarma.

Blízký francouzský park holešovského zámku poskytuje velmi dobré zázemí pro odpočinek, zámecká restaurace s celodenním provozem nabízí možnost občerstvení či stravování.

Letecký pohled na zámek a zahradu v Holešově

Zámecký park má jedinečný systém bazénů ve tvaru trojzubce

Pokud jste milovníci historie, krásných zahrad a dlouhých procházek, určitě si užijete i holešovský zámecký park. Komplex s rozsáhlou zahradou francouzského typu ze 17. století se řadí mezi největší zajímavosti Moravy: park je jedinečný systémem vodních bazénů ve tvaru Neptunova trojzubce, patří k němu také Růžová zahrada s hvězdárnou a sochou rodáka, barokního skladatele F. X. Richtera, a obora.

Projít se dá spletí dlouhých klidných alejí, které se jednou za rok stávají mimo jiné dějištěm oblíbeného hudebního festivalu Holešovská Regata: letos na něm zahrála třeba kapela Kryštof. Pokud si v informačním centru koupíte kombinované zvýhodněné vstupné, můžete v holešovském podzámčí navštívit také Malé muzeum kovářství včetně slavného středověkého podzemí a Šachovu synagogu, jednu z nejstarších v ČR.

Muzeum tvoří stará kovárna

Holešovské Malé muzeum kovářství bylo vybudováno na místě staré kovárny ze 17. století. Stavba je skutečně z hlíny a na konci třicetileté války ji postavil zdejší kovář, který si pod dílnou vybudoval i tajnou únikovou cestu.

Návštěvníci mohou do této chodby nahlédnout, je to zároveň jediný dochovaný pohled do legendárního holešovského podzemí. Kromě tajné chodby a dílny kováře si v muzeu můžete prohlédnout také dobovou světničku řemeslníkovy rodiny a expozici o historii kovářství.

Patří k ní unikátní dva metry vysoký hodinový stroj, který kdysi poháněl zámecké hodiny.

Ceník vstupného:

Dospělý: 40 Kč, děti, studenti, senioři a ZTP: 20 Kč

Speciální nabídka: kombinované vstupné

Děti do 6 let: zdarma

držitelé průkazu AMG ČR, průkazu pracovníka NPÚ, ICOMOS, Zväzu múzeí na Slovensku: zdarma

Otevírací doba:

květen srpen: út ne 9 12 a 13 17 hodin

duben, září a říjen: so+ne 9 12 a 13 17 hodin

Kontakt: Malé muzeum kovářství, Zámecká 183, 769 01 Holešov

GPS: 49°20'3.887"N, 17°34'48.428"E

V synagoze lze ochutnat košer víno z Izraele

Pokud lidé navštíví holešovskou Šachovu synagogu, mohou si na památku odnést i lahvinku vína vyrobeného specifickým způsobem. Košer víno může vyrobit pouze zbožný Žid, který žije podle zásad judaismu a který je zárukou, že do vína nevstoupí něco nečistého. Takové víno dostává speciální certifikát přímo od rabína.

Šachova synagoga z roku 1560 je čtvrtou nejstarší synagogou v České republice a zároveň druhou na Moravě. Ceněna je především díky vnitřní výzdobě polského typu a vybavení. Uprostřed stavby stojí původní řečniště se schránkou na tóru pro slavnostní příležitosti, která je součástí kování řečniště.

Unikátní řešení je k vidění málokde a překvapuje i zbožné Židy, kteří se do Holešova jezdí modlit z celého světa. Loni se pracovníkům MKS Holešov podařilo interiér synagogy doplnit o oponu, kterou památce po mnoha shodách náhod věnovali dárci ze Severní Ameriky.

Šachova synagoga v Holešově.

Výstava nabízí hračky dávné i nedávné: až do konce října

Výstava Hračky dávné i nedávné je příjemná letní expozice, která vznikla ze sbírky Aleny a Františka Pleslových z Rychnova nad Kněžnou a která potěší srdce malých i velkých návštěvníků. Na holešovském zámku je k vidění až do konce října.

Majitelka sbírky do Holešova zapůjčila hračky, z nichž mnohé jsou více než sto let staré. Návštěvníci si mohou prohlédnout hračky svých prababiček a pradědečků, podívat se na jejich panenky, kočárky, autíčka, postýlky, dnes již unikátní a nevídané malé dětské pokojíčky včetně miniaturních doplňků a další dochované exponáty.

Výstava je cílena především na rodiče s dětmi a školní skupiny a je doplněna o interaktivní herní a výtvarnou dílnu. Městské kulturní středisko Holešov ji nabízí se speciálním doprovodným programem pro pedagogy a děti mateřských a základních škol jako zajímavý tip na školní výlet či bonusový program.

Při objednávce tři dny předem pořadatelé zajistí i průvodce, který děti výstavou provede, a poté lektora, který s nimi bude pracovat ve výtvarné dílničce. Děti si pod jeho vedením mohou na místě vyrobit loutku nebo vykreslit obrázek a ten si s sebou odnést jako památku na školní výlet.

Cena vstupného pro školní skupiny činí 20 Kč za jednoho žáka + pedagogický doprovod zdarma.

Otevírací doba výstavy: úterý neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Související: Hračky dávné i nedávné. K vidění v Holešově