Od třicátého června bude totiž celý objekt definitivně uzavřen, a další případné záměry na to, jak naložit s volnou budovou jsou zatím v nedohlednu.

„Se situací jsme obeznámení už dva roky, takže nás to tolik nepřekvapilo. Vedení výchovného ústavu podalo odvolání krátce po tom, co se o verdiktu dozvěděli. Snažili jsme je v tom podpořit, ale bohužel ministerstvo školství rozhodnutí nezměnilo," řekla Deníku místostarostka obce Chvalčov Jiřina Hurtová.

Na střední škole se tak učí už jen třetí ročník oboru lesní dělník, ten skončí třicátého června a výchovný ústav bude uzavřen.

Ministerstvo školství zdůvodňuje své rozhodnutí výsledky analýzy.

„Pravidelně sledujeme naplněnost jednotlivých zařízení a efektivní využívání všech kapacit. Na základě toho jsme v předchozích letech zpracovali analýzu, která vyznačovala naplněnost a využitelnost takových zařízení," konstatovala pro Deník tisková mluvčí ministerstva Jana Holíková.

Výchovný ústav ve Chvalčově podle ní nesplňuje podmínky ve využití kapacity, provozní náročnosti a nabídky učebních oborů.

„Už od roku 2009 nastává utlumování činnosti a k třicátému červnu ústav ukončí provoz úplně," potvrdila mluvčí.

Co bude s areálem dál, se zatím neví. je ale dobře možné, že už je jasněji o tom, komu bude v brzké době patřit .

„Arcibiskupství Olomoucké totiž požádalo o navrácení majetku v rámci církevních restitucí a patří sem jak budovy, tak i pozemky náležící právě výchovnému ústavu ve Chvalčově," uzavřela Jana Holíková.

MAREK HOŘAVA