Zařízení vypisuje jako jediné v celém Česku učební obor pro lesní výrobu, ten asi zanikne

„Ministerstvo školství rozhodlo, že ústav bude během čtyř let zrušen,“ potvrdil Deníku jeho ředitel Pavel Schönwälder.V zařízení je nyní nastaven takzvaný útlumový program. „To znamená, že se bude postupně snižovat stav dětí a po odchodu třeťáků bude zařízení uzavřeno,“ vysvětlil ředitel.

Vedoucí vychovatel ústavu Jindřich Nesrsta dodal, že v prvním ročníku už škola děti nemá.„Máme jich nyní čtyřiadvacet. Jak postupně děti odcházejí, začínají nám dávat výpověď i učitelé,“ poznamenal Nesrsta s tím, že například učební obor Mechanizátor lesní výroby poskytuje chvalčovský ústav jako jediný v republice.

„Naši učitelé a vychovatelé musejí mít speciální vzdělání, není snadné sehnat zaměstnance. Za chvíli tuto práci nebude mít kdo dělat a změní se to tu na džungli,“ posteskl si vychovatel.Dodal, že ústav má v práci s dětmi dlouhodobě velmi dobré výsledky.„Více než polovina našich chovanců se zařadí do běžného života. Mají zkoušky pro práci s motorovými pilami nebo s traktorem,“ vyjmenoval vychovatel.

Podle ředitele chvalčovského ústavu by měli být chovanci umísťováni do běžných škol. „Neumím si však představit, jak by to celé fungovalo,“ zapochyboval včera Schönwälder.Obavy neskrýval ani ředitel Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem Aleš Zapletal.„Nemáme o tom zatím žádné informace, ale v případě, že by byli umístěni právě k nám, bychom asi na tyto děti nebyli připraveni,“ potvrdil ředitel.

Druhou variantou, kam děti budou směřovány, je Výchovný ústav Olešnice.„Na tento přesun se už nyní připravujeme,“ potvrdil Deníku ředitel ústavu František Dostál. Umístí se tam šestnáct dětí.„Čeká nás však ještě rekonstrukce stávající budovy, kterou bychom museli tak jako tak provést,“ uzavřel ředitel.