Ve čtvrtek večer se podle mluvčí na štítové stěně sousedního domu objevily nové praskliny, na místo proto znovu vyjížděli profesionální hasiči.

"Po příjezdu hasiči ihned evakuovali obyvatele obou přilehlých rodinných domů a velitel zásahu na místo povolal statika," uvedla Javoříková.

Koryčany po tragické explozi v rodinném domě. Na snímcích místo den poté, ve čtvrtek 16. září 2021
Koryčany se ponořily do smutku, lidé vzpomínají na zemřelé hasiče

Velení zásahu si podle ní spolu se statikem prohlédl obě budovy v těsném sousedství domu, který exploze zcela zdemolovala.

"Bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení stavu vnější konstrukce jednoho z objektů, který se nachází vedle rodinného domu zničeného výbuchem. Statik zakázal užívání tohoto objektu a nařídil zajištění jeho obvodových konstrukcí," uvedla mluvčí.

Hasiči se podle ní postarali o stabilizaci rohu domu, a to z vnějšku i uvnitř. Konstrukce zajistili pomocí stabilizačních stojek a výdřevy, kterou na místo dopravil speciální kontejner z Kroměříže.

Koryčany po tragické explozi v rodinném domě. Na snímcích místo den poté, ve čtvrtek 16. září 2021
Dům v Koryčanech vybouchl po poškození potrubí. Zranění jsou stabilizovaní

Výbuch prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Před explozí majitelé prováděli v domě rekonstrukci. Při ní bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu, řekla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Exploze si vyžádala životy dvou dobrovolných hasičů, kteří kvůli úniku plynu do domu přijeli. Zranění jsou jejich dva kolegové a další dva lidé.