Parkovací dům má ve správě městem vlastněná společnost Kroměřížské technické služby (KTS). Podle vyjádření ředitele Mariana Vítka bylo pomalování zdí nahlášeno pojišťovně.

„Jakmile od ní KTS dostane vyjádření, nápisy odstraní,“ sdělil Deníku mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Na jakou částku odstranění nápisů vyjde, v tuto chvíli není známo. Stejně jako totožnost vandala.

„Při hledání pachatele byl využit záznam z kamer umístěných v parkovacím domě. Událost nyní šetří Policie ČR,“ dodal Vondrášek.

Roman Havlík
Ředitel PNKM Havlík: Nemocnici vedu, jako bych tady měl být napořád

Podle policejní mluvčí Barbory Balášové policisté přijali několik oznámení o poškození parkovacího domu.

„Případy prověřují,“ uvedla.

Na toaletu už jen s parkovacím lístkem

Kromě pomalovaných zdí zaznamenali v posledních dnech motoristé v parkovacím domě i další novinku. Tamní toalety už nejsou volně přístupné. Využít je lze pouze s platným parkovacím lístkem, které kontrolují nově namontované skenery. Radnice se pro tuto změnu rozhodla kvůli bezdomovcům.

„Co se týče nových skenerů parkovacích lístků, tak ty byly namontovány kvůli bezdomovcům, kteří si z toalet dělali lázně, a zároveň pro to, aby se omezil vandalismus, který se zde začal rozmáhat,“ vysvětlil Jan Vondrášek.

Náklady na pořízení a montáž skenerů činily 170 tisíc korun.

„Co se návštěvy WC týče, na jeden parkovací lístek lze vstoupit opakovaně, a to až do doby, dokud ho držitel nezaplatí,“ doplnil mluvčí.

O parkovacím domě

Kroměřížský parkovací dům je otevřen od loňského února, kdy se spustil jeho zkušební provoz. V ostrém provozu je pak od června 2022. Dům nabízí 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. Za celodenní stání motorista zaplatí 50 korun.

Prvních třicet minut parkování je zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se pak platí desetikoruna. Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun. Parkovací dům je v provozu od pondělka do neděle nonstop. Parkovné se ale platí jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny je parkování zdarma.

Stavbaři instalují nové trysky velkého plaveckého bazénu.
Stavbaři instalují nové trysky velkého plaveckého bazénu v Kroměříži

Součástí parkovacího domu je i přilehlé turistické centrum, které poskytuje základní informační servis pro turisty. Součástí centra je veřejný internet, a to na dvou počítačích. Zájemci si zde také mohou vypůjčit dokumenty o Kroměříži a blízkém okolí.