„Ve čtvrtek labuť zpěvná přiletěla,“ informoval Deník ornitolog Jiří Šafránek.
Labuť se podle ornitologa Jiřího Šafránka během roku běžně zdržuje v Kojetíně, v Chropyni a občas u Tovačova. Jakmile zde vody zamrznou, letí do Kroměříže.
Místo labutí jsou ale i na tocích na Kroměřížsku například kachny a díky výjezdům o nich vědí i hasiči. V poslední době je lze vidět na vodních plochách, jak zachraňují promrzlé ptáky.
Ačkoli podle nich ptáci většinou v ohrožení nejsou, na oznamovatele se prý záchranáři rozhodně nezlobí. Zásah totiž skvěle procvičí manévry hasičů na ledě a také většinou pobaví přihlížející.
„Profesionální a někdy i dobrovolní hasiči se každoročně během zimy setkávají s řadou hlášení lidí, kteří nalézají přimrzlé ptactvo na vodních plochách a tocích. Záchrana zvířat je taky jednou z našich povinností,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Nejčastěji prý vyjíždějí k přimrzlým kachnám, ale i labutím.
Větší část případů podle něj skončí jako planý poplach, protože odpočívající nebo spící ptactvo může na laika působit, jakože je v sevření ledu. Po příjezdu se ukáže, že tomu tak není a pták se sám vzdálí.
„Nemáme to však lidem za zlé, nechceme po oznamovatelích, aby šli ke zvířeti,“ upozorňuje Mitáček.
Ptáků v nesnázích si prý nejčastěji všímají „pejskaři“, kteří obecně lnou ke zvířatům, rodiny s dětmi a důchodci, kteří ptactvo chodí krmit.
„Zvláště pro rodiny poté bývá výjezd a záchranné práce velmi zajímavým zpestřením dne. Pro hasiče je navíc záchrana velmi cenným cvičením,“ dodal Mitáček.
Posledním zachraňovaným ptákem byla před pár dny kachna u centra pro seniory u Lávky. Že má kachna přimrzlé křídlo, zaznamenal důchodce, který je sem chodí krmit. A právě to ornitologové chválí.
„Rozhodně je dobré přikrmovat. Lidé by hlavně neměli přestávat, protože ptáci si na to zvykli. Mají sice kvalitní peří a ti, co zde zůstali, jsou na zimu připraveni, i tak ale potřebují hodně energie, aby mohly vyrábět teplo,“ říká za ornitology Šafránek.
A jak tedy přikrmovat? Nejvhodnější potravou pro ptáky jsou prý menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba.
V žádném případě na nich ale nesmí být plíseň, ptáci by se totiž mohli přiotrávit a uhynout. Vhodné je podle odborníků také podávat pšenici, oves a kukuřici.