Vybavení pro postižené chybí v Kroměříži na školách, potíže dělají i historické domy

Řeč je o lidech, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a odkázáni na bezbariérové úpravy. Jejich běžný život je pak ovlivňován hlavně tím, kam se dostanou a kam ne.

„Moje devatenáctiletá dcera je na invalidním vozíku. Bylo velice obtížné najít jí nějakou vhodnou střední školu. Jediná bezbariérová je zdravotní, ale takové vzdělání by pravděpodobně nevyužila,“ svěřila se například Monika Pechová z Chropyně.

Základní školu dívka navštěvovala v rodném městě na škole, která měla bezbariérové úpravy.

„Nyní tedy nakonec navštěvuje Střední podnikatelskou školu v Kroměříži,“ vysvětlila Pechová.

Škola sice nemá výtah ani není nijak upravena, ale disponuje alespoň sjízdnými schody, po kterých matka dceřin vozík tlačí.

„Ani toalety tam nejsou upraveny pro vozíčkáře, ale školník nám do jedné přimontoval madlo, takže problém je menší,“ řekla Pechová s tím, že škola se jim všemožně snaží vyjít vstříc.

„Máme však problémy v malých obchůdcích v centru, kam se s vozíkem vůbec nedostaneme,“ postěžovala si matka. Naopak naprosto ideální jsou však podle ní supermarkety. Problémy zato občas mívají v centru Kroměříže.

Oproti tomu Dagmar Šnajderová, která má invalidního syna, si na situaci kroměřížských chodníků nikterak nestěžuje.

Náměstí je na kopci, to se vyřešit nedá

„Když vozíčkář město dobře nezná, dá mu práci hledání nájezdů a cesta se komplikuje. Navíc kroměřížské náměstí je na kopečku a to se asi nijak nevyřeší,“ krčí rameny Šnajderová. Celkově však hodnotí situaci jako dobrou.

Obě matky se shodly, že města se snaží a vozíčkáři nemají tolik problémů jako dřív. To potvrzují i zástupci kroměřížské radnice.

„Přistoupili jsme k poměrně rozsáhlému budování bezbariérových tras nebo přechodů pro chodce,“ konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Součástí těchto aktivit byl i velký projekt bezbariérové městské hromadné dopravy, díky němuž jezdí po městě nízkopodlažní autobusy.

„Vybudovali jsme například nový bezbariérový vstup do místního kina. Před třemi lety jsme vydali speciální bezbariérovou mapu města s vyznačením přístupnosti všech důležitých institucí, úřadů, památek, chodníků a jiných komunikací ve městě,“ vyjmenoval Zrna.

Podotkl však, že problém je trochu s historickou radniční budovou, protože se jedná o památkově chráněný objekt. Podle památkářů na ni není možné instalovat jakékoliv technické zařízení.

Vozíčkáři však podle mluvčího mohou využít zvonku u hlavního vstupu a pracovníci radnice mu pomůžou záležitost vyřešit.

„Jsou památky, na kterých prostě bezbariérové úpravy provést nemůžeme,“ vysvětlil provozně ekonomický náměstek Národního památkového ústavu v Kroměříži Petr Šubík a doložil to na příkladu s místní pamětihodností.

„Třeba zámek je zapsán v seznamu UNESCO a kdybychom na něj namontovali skleněný výtah, mohlo by se stát, že by byl ze seznamu vyřazen,“ objasnil Šubík.

Předseda Svazu tělesně postižených Ladislav Zatloukal však potvrdil, že město se opravdu snaží vyjít všemožně vstříc.

„Když byl nějaký problém, město chodník upravilo,“ uznal Zatloukal, ale podotkl, že pro vozíčkáře asi nikdy nebude všechno tak schůdné, jako pro ostatní lidi.

Jana Rohanová