Nejvyšší představitel bystřické radnice Zdeněk Pánek celou věc považuje jen za návrh, který ještě nelze brát zcela vážně. „Nevidím důvod, proč měnit něco, co funguje. Osmnáct let je hranice plnoletosti, a tak by to mělo zůstat,“ míní Pánek. Chápe sice snahu ministryně o umožnění většího přístupu k volbám, ale legislativním změnám by se v tomto případě vyhnul. (hol)

Podobný názor má jeho hulínský kolega Roman Hoza. I když připouští, že by s realizací takového plánu problém neměl, nevidí v něm smysl. „Myslím, že mladí by k volbám stejně nepřišli. V šestnácti mají dost problémů sami se sebou,“ vyjádřil svůj odmítavý postoj Hoza.

Jako celospolečenský problém chápe snížení věkové hranice u voleb starosta Kroměříže Miloš Malý. Podle něj by pak zákonodárci museli uvažovat o tom, kde je vlastně celková mez dospělosti. „Pak bychom mohli přemýšlet, jestli upravit celý právní rámec. Byla by otázka, jestli umožnit tak mladým lidem například i řídit auto,“ táže se Malý. Považoval by to za krok, který ve většině vyspělých demokracií není běžný.

„Dlouhodobá zkušenost ukazuje, že osmnáct let je akorát. Přeci jen děti, které právě vyjdou základní školu, by se rozhodovali docela těžko,“ připomíná starosta.

Ani Otu Škrabala, který starostuje Lubné, návrh příliš neoslovil. „Ať jsou mladí v politice, s tím souhlasím. Ale volit v šestnácti, to je dost brzo,“ namítá. „Spíš bych řešil jiné věci. Například to, aby starosta byl volen jen na dvě funkční období a netvrdnul v té funkci celý život. Já už jsem tam třeba počtvrté,“ dodal s úsměvem.

O správnosti opatření nejsou přesvědčeni ani odborníci. „Domnívám se, že mladší lidé většinou nemají kvalifikované informace z politického dění. Je pro ně dost těžké takové informace ve všech aspektech zhodnotit,“ řekl Deníku kroměřížský psycholog Jiří Mrva. „Zjednodušeného pohledu na věc se dá velice dobře zneužít. Spíš bych se tedy přiklonil k vyššímu věku,“ doplnil Mrva.

Také rodiče dětí v inkriminovaném věku si příliš nedokážou představit, že by jejich děti vyplňovali volební lístky. „Synovi bude za půl roku šestnáct, znám i spoustu jeho kamarádu. Možná tak jeden ze sta, má nějak politicky vyhraněný názor,“ myslí si Iva Stuchlíková z Holešova. Děti podle ní v tomto věku nemohou mít v politice jasno. „Vždyť ani já jsem v době plnoletosti u voleb neměla žádnou představu,“ prozradila Stuchlíková.