Přesně tedy k volbám na kroměřížsku přišlo 28,32 procent oprávněných voličů. Přesto, že hlasovací lístky dostalo do rukou více než 88 500 lidí, víkendové volby zajímaly jen málo přes 25 000 z nich.

„Čekal jsem účast ještě nižší. Ani předvolební kampaň se naší obce téměř netýkala. Zaznamenal jsem plakáty dvou nejsilnějších stran, to bylo celé,“ usmíval se starosta Mrlínku Pavel Hynek.

Právě v této obci byla volební účast rovných 20 procent, tedy hluboko pod okresním průměrem.

„Lidi u nás více zajímají volby komunální,“ dodal ještě.

Zato v Kunovicích přišlo k urnám rekordních 44,44 procent voličů.

„Vysoká účast není u nás pravidlem. Nedá se tedy říci, že bychom měli nejzodpovědnější občany,“ řekl starosta nejmenší obce v okrese, Roman Novotný.

Kromě toho, že odevzdaných hlasů bylo poměrně málo, našly se i takové, které neplatily.

„Jedna obálka byla prázdná a v jiné zase byly hlasovací lístky dva. To pak volební komise uznat nemohla,“ vysvětlil starosta Prasklic, Antonín Nesvadba.

Zřejmě podobné chyby se vyskytly také při sčítání hlasů v Kroměříži. Tam bylo neplatných hned 33 z nich.

„Zjistit přesné důvody však v tuto chvíli není reálné. Máme ve městě 26 volebních okrsků a sčítal se každý zvlášť. Údaje jsou zapečetěné a v dokumentech z průběhu voleb se neuvádí, proč ty hlasy neplatily,“ upřesnil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

O víkendu jsme si zvolili dvaadvacet zástupců, kteří budou Českou republiku zastupovat v Evropském parlamentu. Devět z nich bylo na kandidátce ODS. Sedm pak nominovala ČSSD, čtyři KSČM a dva jsou z KDU-ČSL.

Průměrný věk našich europoslanců se, oproti minulým volbám, o rok zvýšil. Dosáhli tedy 51 let. Vůbec nejvyšší věkový průměr pak mají poslanci zvolení za KSČM.