21:04 Tímto online reportáž z průběhu voleb do krajského zastupitelstva a Senátu končí. Sledujte však nadále náš web, kde se dozvíte podrobnosti o povolebním vyjednávání a dalších dozvuků voleb. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek večer. Některým pak dobrou noc:-)

21:01 Volební účast do krajského zastupitelstva činila 41,13%, podobné to bylo i u voleb senátních.

20:59 Ve volebním obvodu 81 Uherské Hradiště v prvním kole zvítězila Hana Doupovcová z ČSSD (30,82 procent) před lidovcem Josefem Vaculíkem (27,45). Do dalšího boje nepostoupil Libor Karásek z ODS (20,07), komunista Jindřich Kovář (9,77), Josef Bartoněk z NSK (8,19), Stanislav Horňák (2,88) a Marta Chovancová ze SZR (0,78).

20:55 Je rovněž rozhodnuto o kandidátech, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb. V obvodu 78 Zlín zvítězila ČSSD Alena Gajdůšková (44,50%) před Miroslavem Šindlářem z ODS (21,42). Oba dva se o senátorský post utkají za týden. Do dalšího boje nepostoupili lidovec Josef Devát (12,83%), Pavel Jungmann z NSK (11,18), komunista Radomír Rafaja (6,73), Nezávislý Mojmír Novák (2,40) a Zdeněk Vítek ze Strany důstojného života (0,90).

20:45 Přibližně od 20 hodin jsou sečteny všechny hlasy. Ve volbách zvítězila ČSSD (35,40%) před ODS (21,96), KDU-ČSL (13,35), KSČM (11,18) a Starosty a nezávislými kandidáty pro kraj (10,08). Všechny tyto strany získají křesla v krajském zastupitelstvu. Bez krajského mandátu se pro další čtyři roky bude muset obejít Koalice nestraníků (3,18), Strana zelených (2,07), Moravané (0,89), Strana zdravého rozumu (0,21), republikáni (0,14), Strana důstojného života (0,37), Pravý blok (0,43) a Dělnická strana (0,68)

20:38 Volební štáby se již pomalu vyprazdňují, například ČSSD už svou kancelář zamkla. Domů odcházejí i členové ODS, svůj štáb opouštějí například i Starostové a nezávislí pro kraj.

20:30 Poslankyně Michaela Šojdrová za KDU-ČSL, která pochází z Kroměříže, nemá také z výsledku voleb ve Zlínském kraji příliš radost. „Lidi chtěli asi udělat krok zpět. Pojali to jako volby vůči vládě. Myslím, že krajská reprezentace křesťanských demokratů by si zasloužila pokračovat. Jsou pracovití, ale možná to nedokážou tak prodat,“ domnívá se Šojdrová.

Současné výsledky jsou podle ní ale k zamýšlení pro celý kraj. Velkou radost má naopak z postupu kandidáta do Senátu za hradišťský okrsek 81 Josefa Vaculíka. „Lidé ocenili, co dělal šest let. Je to důležité povzbuzení a děkujeme voličům,“ řekla Šojdrová.

20:20 Ve volebním štábu Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj se nyní radí. Kandidáti sedí kolem stolu a debatují o možných koalicích. Nyní jsou podle nich dvě možnosti. „Buď může utvořit koalici vítězná sociální demokracie s občanskými demokraty nebo s námi a křesťanskými demokraty. S komunisty se spojit nemohou, protože by nevytvořili nadpoloviční většinu,“ vysvětlil kandidát Stanislav Polčák.

Podle názorů, které na diskusi panovaly, by byli nezávislí starostové do takového uskupení jít. Ale za určitých podmínek. Co se týče programového prohlášení, liší se od sociálních demokratů hlavně v oblasti zdravotnictví. „Placení poplatků za pacienty ať si vyřeší zákonem na celonárodní úrovni, ale ne tady na kraji,“ míní Polčák.

Debatu vede převážně on, jelikož lídr Petr Gazdík musel odjet do zlínské Baťovy nemocnice. Jeho dcera si totiž nečekaně zlomila nohu.

20:16 Sociální demokraté si ještě jednou ťukají na zdraví, Stanislav Mišák poděkoval spolustraníkům za spolupráci. Krajský volební štáb seuž pomalu rozchází.

20:00 Aktuální ohlas lídra vítězné strany Stanislava Mišáka: "Musíme se teď soustředit na druhé kolo senátních voleb,“ řekl Mišák. Dodal, že nyní sociální demokraty čeká jednání o tom, s kým by případně kraj vedli. "Ve druhém týdnu po volbách by už to mohlo být domluvené. Záleží na tom, jak budou rozhovory probíhat," poznamenal. Apriori nevyloučil žádnou ze stran. "Bývá zvykem, že se osloví podle počtu hlasů, jakého dosáhly ve volbách. Vybereme tu, kde bude ochota hledat průsečíky," řekl Mišák.

19:30 Přestože výsledek křesťanských demokratů ve ZLínském kraji není takový, jaký očekávali, otevírají se v Orlovně šampaňské. Postupně ještě přicházejí další kandidáti a přítomné dámy za barem jim nabízejí drink.Do štábu ČSSD právě dorazil lídr Stanislav Mišák.

19:22 Ve volebním štábu lidovců ve ZLíně je přítomno na Orlovně do dvacíti kandidátů. Všichni sedí u stole a sledují televizní záběry z voleb, které moderuje Václav Moravec. Kandidát Vojtěch Jurčík stojí u baru a vychutnává si štamprli, zřejmě slivovice.

19:18 U ČSSD už pomalu bouchá šampaňské, otevírá jej poslanec Josef Smýkal. Jaroslav Drozd, dvojka kandidátky pronáší projev s díky voličům. "Mnoga leta živijó," vzpívá osazenstvo volebního štábu.

19:08 Volební manažer Marek Šindler z ČSSD tlumočí od lídra Stanislava Mišáka, že nyní se sociální demokracie soustředí na vyjednávání o koalici a na druhé kolo voleb do Senátu.

19:06 Podle Miroslava Šindláře, kandidáta na senátora z ODS,první kolo voleb do Senátu značne kopírují výsledek do voleb do krajského zastupitelstva. Šindlář je však přesvědčen, že jeho program, který není ryze pravicový, osloví v druhém kole voliče napříč politickým spektrem.

19:04 Ve Zlínském kraji je již sečteno přes 99 procent hlasů. Vede ČSSD s 35,37 %, druhá ODS s 21,93%, lidovci zatím mají 13,40%, jen o málo za nimi jsou komunisté s 11,21%. Starostové a nezávislí pro ZK zatím získali 10,23% hlasů, Koalice nestraníků 3,17% a Zelení 2,07%. Hranice pro zisk mandátu je 5 procent.

19:02 Ve štábu ČSSD panuje družná atmosféra, lidé se baví spolu a poskytují také rozhovory novinářům.

19:00 K výsledkům se vyjádřil i předseda Strany zelených Libor Nováček. "Výsledek vidím takový, jaký je, tedy že nám chybí tři procenta hlasů. Musíme zatnout zuby a prosadit se v komunálních volbách. Musí se udělat důkladná analýza, co se dá vylepšit. Je evidentní, že se na výsledku podepsalo, že jsme součástí vlády, která nyní prosazuje reformy. Výsledky jsou všude v republice zhruba stejné. Zkusíme se tedy prosadit přes úspěšnou komunální politiku. Rozebereme kampaň i předvolební akce na republikové radě. Nedáváme rozhodně flintu do žita," řekl Nováček.

18:58 Ondřej Kapusta, šéf volební kampaně kandidáta na senátora Miroslava Šindláře z ODS, sdělil, že vítězství ČSSD v krajských volbách bude pro voliče varovným prstem a že lidé budou volit právě kandidáta ODS místo sociální demokratky Aleny Gajdůškové, která první kolo voleb do Senátu vyhrála.

18:54 Mezi občanskými demokraty panuje hluboké zklamání. Společně rozebírají důvody drtivé porážky. Z volebního štábu odjíždí i cimbálová muzika, kterou si ODS pozvala.

18:44 Senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková, která obhajuje svůj stávající post, je ráda za výsledek, který ve volbách dosáhla.Po sečtení asi devadesáti procent hlasů s 46 procenty vede před občanským demokratem Miroslavem Šindlářem, který má 21 procent. "Děkuji všem, kteří mi dali hlas, moc si toho vážím. Samozřejmě ten týden do dalšího kola voleb uděláme vše pro to, aby nám věnovali patnáct minut na cestu k volbám. Protože druhé kolo rozhodne," vzkazuje.

18:34 Již je sečteno téměř 90 procent hlasů voleb do Senátu. V okrsku 78 Zlín vede Alena Gajdůšková (44%) před Miroslavem Šindlářem (21%) a lidovcem Josefem Devátem (14%). V okrsku 81 Uherské Hradiště vede Hana Doupovcová z ČSSD (31%), druhý je lidovec Josef Vaculík (27%). Do druhé kola, které se koná za týden, postupují právě první dva kandidáti.

18:28 Volební štáb strany Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj začnou za chvíli slavit. Budou pít šampaňské a víno, možná si později i zazpívají. „Jsme nadšení a velmi spokojení. Moc děkujeme voličům za hlasy, které nám dali a za důvěru, kterou starostům prokázali. Slibujeme, že se ji budeme snažit nezklamat. Dodržíme, co jsme před volbami slíbili. Nepůjdeme do koalice s komunisty ani do velké koalice,“ sdělil lídr Petr Gazdík. Dodal, že očekávali výsledek mezi devíti až dvanácti procenty, takže současné skóre naplnilo jeho očekávání.

KDU-ČSL se domnívá, že nedopadla moc dobře při volbách právě kvůli tomu, že někteří lidé v obcích volili Starosty a nezávislé. Gazdík na to zareagoval takto. „Kdybych to převzal na naši obec, Suchou Loz, tak ano. Ale to se spíše musí křesťanští demokraté zamyslet nad tím, proč voliči přecházejí k nám,“ doplnil lídr.

Na místě volebního štábu byli přítomni i oba kandidáti do Senátu za tuto stranu – Pavel Jungman a Josef Bartoněk. Také oni sdělili na místě Deníku své bezprostřední reakce na vlastní umístění. „Jsem spokojen. Mezi Nezávislými jsem první, takhle přesně jsem to předpovídal. Vůbec mě to nepřekvapuje,“ sdělil Jungmann. Spokojený je i také Josef Bartoněk. „Ale je pravda, že bych byl spokojenější, kdybych předstihl komunistu,“ prozradil.

18:20 Podle posledních informací by se lídr vítězné ČSSD Stanislav Mišák měl do krajského volebního štábu přibližně za hodinu a půl. Ale ani to není jisté. K průběžným výsledkům voleb se nevyjadřuje. "Vyjednávání bude složitější. Chce to rozvážnost a klid," radí poslanec Josef Smýkal v reakci na aktuální volební výsledky, kdy ČSSD jako vítězná strana bude mít zásadní slovo v rozhodování o budoucím složení krajské rady.

18:01 Kanditát KDU-ČSL do krajských voleb ve Zlínském kraji Vojtěch Jurčík neskrýval své zklamání z předběžného výsledku voleb. "Jsem nespokojen, zklamán. Čekal jsem, že obhájíme alespoň jedenáct mandátů, které jsme měli. Nyní to vypadá tak na sedm," řekl. Podle něj ztratila KDU-ČSL řadu hlasů především od lidí v obcích, kteří hlasovali pro Starostové a nezávislé Zlínského kraje.

18:00 Ve volebním štábu ODS naopak panuje smutek. „Výsledkem jsem velmi zklamán,“ sdělila jednička ODS Libor Lukáš. Podle něj se jim nepodařilo kvalitně oslovit voliče tématy, které je zajímají. Rovněž se podle nej nepovedlo dostatečně prezentovat úspěchy, kterých kraj pod vedením ODS dosáhl.

17:50 Ve Zlínském kraji je již sečteno přes 92 procent hlasů. Vede ČSSD s 35,00 %, druhá ODS s 21,58%, lidovci zatím mají 13,67%, jen o málo za nimi jsou komunisté s 11,56%. Starostové a nezávislí pro ZK zatím získali 10,23% hlasů, Koalice nestraníků 3,06% a Zelení 2,06%. Hranice pro zisk mandátu je 5 procent.

17:42 Nadmíru spokojený je čtyřiatřicetiletý sucholožský starosta Petr Gazdík s výsledky voleb v jeho obci na Slovácku. V Suché Lozi se totiž k volbám dostavilo jednašedesát procent voličů. Jednaosmdesát procent z nich volilo do krajských zastupitelstev právě jeho stranu, tedy Starosty a nezávislé pro Zlínský kraj. „Již před volbami jsem tvrdil, že bych za úspěch považoval, kdyby mi svůj hlas dala nadpoloviční většina voličů z naší obce. S tímto výsledkem a také s volební účastí obyvatel Suché Lozi jsem proto nadmíru spokojený,“ poznamenal Gazík. Zároveň dodal, že volby prožil tak, jak se na starostu patří. Ztvárnil totiž roli „servismana“ volební komise.

17:40 Občanští demokraté už se sešli ve svém volebním štábu. Už je jasné, že prohrají. Panuje tam rozmrzelá atmosféra, a nikomu moc není do řeči.

17:14 Jak u sociálních demokratů přibývá kandidátů, ale také zástupců médií, začínají být přítomní hovornější a veselejší. Poslanci Novosad i Smýkal sedí před obrazovkou a sledují výsledky. „Symbolické by bylo připít na vítězství spíše slivovicí než vínem?"přemítá Smýkal. U Starostů a NZK nyní sedí přítomní u stolu, debatují a vychutnávají si kávu.

17:10 Již je sečteno necelých 50 procent hlasů voleb do Senátu. V okrsku 78 Zlín vede Alena Gajdůšková (46%) před Miroslavem Šindlářem (20%) a lidovcem Josefem Devátem (14%). V okrsku 81 Uherské Hradiště vede Hana Doupovcová z ČSSD (31%), druhý je lidovec Josef Vaculík (28%), třetí Libor Karásek z ODS (20%)

17:05 Na komunistech je vidět, že je těší neúspěch ODS. Kandidátky na senátorku z ČSSD Alena Gajdůšková a Hana Doupovcová prý sledují volební vývoj v Praze.

17:00 U komunistů vládne uvolněná, téměř rodinná atmosféra. Přítomní sledují a rozebírají průběžné výsledky, na stole je občerstvení včetně domácí bábovky. U ČSSD jsou nachystané chlebíčky, ze sladkého věnečky, k pití nealko pivo,kofola, mirinda, minerálky, tonik, lahev becherovky. Hodovat se může i ve volebním štábu Starostové a NZK.

16:59 Ve Zlínském kraji je již sečteno téměř 80 procent hlasů. Vede ČSSD s 35,13 %, druhá je zatím ODS s 21,28%, lidovci zatím mají 13,58%, jen o málo za nimi jsou komunisté s 11,87%. Starostové a nezávislí pro ZK zatím získali 10,20% hlasů, Koalice nestraníků 3,03% a Zelení 2,04%. Hranice pro zisk mandátu je 5 procent.

16:57 Stanislav Polčák ze Starostů a nezávislých pro Zlínský kraj: "Skoro deset (procent). My se těm komunistům musíme dostat na kobylku!" zvolal právě.

16:55 V krajském volebním štábu ČSSD zatím i přes stávající vedení šampaňské neteče. Sociální demokraté se dívají na průběžné výsledky střízlivě a zatím se k nim nechtějí vyjadřovat. Naopak radost zatím vládne u Starostů a nezávislých pro kraj. "Je to parádní. už máme přes devět procent, takže volby zatím splňují naše očekávání,“ radují se. Neutrální atmosféra pak panuje u komunistů. „V tuto chvíli to vypadá, že obhájíme pozice z posledních voleb. To není neúspěch, ale ani výrazný úspěch,“ řekl krajský lídr komunistů Ivan Mařák.

16:35 Ve Zlínském kraji je již sečteno téměř 70% hlasů. Vede ČSSD s 35,76 %, druhá je zatím ODS s 21,28%, lidovci zatím mají 13,33%, jen o málo za nimi jsou komunisté s 12,04%. Starostové a nezávislí pro ZK zatím získali 9,46% hlasů, Koalice nestraníků 3,16% a Zelení 2,14%. Hranice pro zisk mandátu je 5%.

16:15 Již je sečteno necelých 20 procent hlasů voleb do Senátu. V okrsku 78 Zlín vede Alena Gajdůšková (cca 50%) před Miroslavem Šindlářem (cca 20%). V okrsku 81 Uherské Hradiště vede Hana Doupovcová z ČSSD (cca 31%), druhý je lidovec Josef Vaculík (cca 28%), třetí Libor Karásek z ODS (cca 18%)

16:12 Ve Zlínském kraji je již sečteno téměř 50 procent hlasů. Vede ČSSD s 35,86 %, druhá je zatím ODS s 21,23%, lidovci zatím mají 12,94%, jen o málo za nimi jsou komunisté s 12,31%. Starostové a nezávislí pro ZK zatím získali 9,27% hlasů, Koalice nestraníků 3,28% a Zelení 2,23%. Hranice pro zisk mandátu je 5 procent.

16:05 Deník se právě zeptal hejtmana Libora Lukáše, jak hodnotí průběžné výsledky hlasování, kdy ODS zatím výrazně zaostává za ČSSD. "Zatím bych to nerad komentoval, počkáme, až budou sečteny všechny hlasy," řekl hejtman. Lídr ČSSD Stanislav Mišák zatím nebere telefon. Lídr KDU-ČSL Jindřich Ondruš zatím stávajících třináct procent zhodnotil slovy: Zatím žádná velká sláva, ale stále žijeme v očekávání."

15:50 Ve Zlínském kraji je již sečteno přes třicet procent hlasů. Vede ČSSD s 35,30 %, druhá je zatím ODS s 21,43%, lidovci zatím mají 12,62%, jen o málo za nimi jsou komunisté s 12,20%. Starostové a nezávislí pro ZK zatím získali 9,92% hlasů, Koalice nestraníků 3,30% a Zelení 2,23%.

15:35 Již jsou sečteny přibližně 3 procenta hlasů voleb do Senátu. V okrsku 78 Zlín vede Alena Gajdůšková (cca 50 procent) před Miroslavem Šindlářem (cca 20 procent). V okrsku 81 Uherské Hradiště lidovec Josef Vaculík (cca 30 procent) před komunistou Jindřichem Kovářem (cca 27 procent)

15:30 15.25: Již jsou dispozici výsledky z téměř 14 procent volebních okrsků ve Zlínském kraji. ČSSD (35,38%), ODS (18,66), KSČM (13,25), KDU-ČSL (13,87), Starostové a NZK (10,39), Strana zelených (2,14), Koalice nestraníků (3,22)

15:10 Již jsou dispozici výsledky z pěti procent volebních okrsků ve Zlínském kraji. ČSSD (34%), ODS (16), KSČM (13), KDU-ČSL (14), Starostové a NZK (13), Strana zelených (2), Koalice nestraníků (2)

15:00 Již jsou známy výsledky z jednoho procenta volebních okrsků. Vede ČSSD, druzí jsou Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj, třetí komunisté, čtvrtá ODS, pátí jsou lidovci. Volební účast činí 46 procent.

14:55 Již jsou sečteny volební výsledky ve čtyřech okrscích. Volební účast v nich byla čtyřicetiprocentní.

14:40 Již jsou zpracovány první výsledky ve Zlínském kraji. Na Kroměřížsku výsledky hlasování předaly dvě volební komise. Přes 36 procent získala ČSSD, Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj téměř 25%, KSČM 19 a lidovci téměř dvanáct procent. ODS zde získala pouhá čtyři procenta hlasů.

14:37 Ve Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji jsou zpracovány výsledky v prvních okrscích. Čekáme na první výsledek ze Zlínského kraje. Celkem v něm je 679 okrsků.

14:30 Během několika desítek minut by první volební komise měly na zlínský magistrát přivézt výsledky hlasování ve svém okrsku. Mnohem rušněji by pak mělo být kolem 16 hodiny.

14:05 Kolem 14.30 hodin by měly být známy předběžné výsledky. Ještě před volbami se Deník zeptal kandidátů na hejtmana Zlínského kraje, jak odhadují svůj volební výsledek. Stanislav Mišák z ČSSD odhaduje 30 procent, Jindřich Ondruš z KDU-ČSL 12 procent, komunista Ivan Mařák nejméně 18-20 procent, lídr Starostů s nezávislých pro Zlínský kraj 9-12 procent, Libor Nováček ze Strany zelených přibližně devět procent. "To by nebyl odhad,ale křišťálová koule, výkřik. A já nechci vykřikovat, chci pracovat, a chci vyhrát," reagoval zase Libor Lukáš z ODS. Podobně odpověděla i jednička Koalice nestraníků Tomáš Zatloukal."Neodhaduji, uděláme pro něj maximum," sdělil Zatloukal.

14:00 Právě se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání. Předsedové volebních komisí pak výsledky převezou na příslušné radnice, kde se budou dále zpracovávat.

13:45 Do uzavření volebních místností zbývá 15 minut.

13:31 Do uzavření volebních místností zbývá necelá půlhodina. Úderem 14 hodiny volební komise rozpečetí urny a začnou sčítat hlasovací lístky. Výsledky by měly být známy v podvečer.

13:30 Vážení čtenáři, vítejte u on-line reportáže Deníku z průběhu voleb do zlínského krajského zastupitelstva a voleb do Senátu v části Zlínska a Vsetínska a na Uherskohradišťsku. Přineseme vám průběžné výsledky hlasování, reakce vítězů i poražených a další podrobnosti z dění ve volebních štábech politických stran. Vše doplníme řadou fotografií i videoreportáží.

Sledujte volby ve Zlínském kraji obrazem:

Volby ve Zlínském kraji obrazem