Na jejich kandidátních listinách je celkem třiadvacet lidí, kteří pocházejí z Kroměřížska. Skutečně reálnou šanci na zvolení však má jen asi pět z nich.

Deník zajímalo, jak místní poslanci pomáhají obcím v regionu, ze kterého pocházejí.

„Čím více jich bude, tím lépe. Když tady mají nějaké vazby, jsou jistě ochotnější pomoci a díky znalosti prostředí chápou, co od nich chceme,“ myslí si třeba starostka Bařic – Velkých Těšan, Věra Halamová.

Za pravdu jí dává i starosta Koryčan Miroslav Máčel. „Rozhodně je dobře když region znají. Jejich pomoci využíváme. Především jde o poradenskou činnost, například jak získat některé dotace,“ vysvětlil Máčel.

Naproti tomu v Hošticích si na spolupráci s poslanci spíše stěžují. „Nezaznamenal jsem žádnou konkrétní pomoc, či zájem z jejich strany. Když jsme se na někoho z nich obrátili se žádostí, nevyšlo to. Daleko lépe nám funguje spolupráce se Zlínským krajem,“ říká hoštický starosta Antonín Procházka.

Vůbec prý nespolupracují s poslanci z regionu v Lubné. „Neměli jsme zatím potřebu někoho z nich o pomoc žádat,“ prohlásil rázně tamní starosta Ota Škrabal.

O něco mírnější byl jeho kolega ze Střílek Milan Endlicher. „Zkoušíme tímto způsobem získat peníze na opravu místního hřbitova. Dá se říci, že se to celkem daří,“ zhodnotil.

Jan Mikšík, který stojí v čele Slavkova pod Hostýnem, si zase myslí, že poslanci mají spolupráci se starosty přímo v popisu práce.

„Pokud o schůzku požádáme, vyhoví. V minulosti nám pomohli k financování stavby Domu s pečovatelskou službou, který slouží i lidem z okolních obcí a také při plynofikaci obce. Získávání dotací je však taková hra na náhodu. Rozhodně by bylo lepší, kdyby se změnil způsob přerozdělování daní,“ uzavřel Mikšík.