Evropský trend podávat k objednávce džbánek vychlazené vody s ledem automaticky u nás ovšem ještě nezdomácněl. A zkušenosti s odmítnutím má třeba Pavla Kulichová z Kroměříže.

„Setkala jsem se s neochotou, ale myslím, že v poslední době se to dost zlepšuje. Restauratéři se snaží vycházet vstříc," míní žena.

Podle jiné zákaznice by měla být podávána voda přinejmenším ke kávě. „Symbolickou cenu za džbánek vody bych ale třeba zaplatila bez problémů. Vím, že to něco stojí, ale je mi to příjemnější než balená," říká Markéta Chmelová z Kroměříže.

Najdou se ale i hosté, kteří takzvanou kohoutkovici nevyžadují. „O vodu do džbánku jsem nikdy nežádala. Vyhovuje mi, když mi naředí džus napůl s vodou," reagovala Lenka Pěluchová Vitošová z Kostelan.

Mnohé restaurace v Kroměříži vodu na požádání nalejí. „Na zeptání dáme lidem džbánek zdarma. Podobný trend se zkrátka rozmáhá," potvrzuje třeba provozní restaurace Uno v Kroměříži Marek Oros. Přestože samotnému se mu to příliš nelíbí.

„Zákazníci si často stěžují, že voda není vychlazená, nebo že je chlorovaná," vysvětluje provozní. Abyby byla voda studená, musí nejdřív z kohoutku hospodští hodně upustit, což je ale finančně neefektivní.

„Snažíme se vyjít hostům vstříc, jak se dá, ale často nám ještě vynadají a postěžují si i na to, co je zdarma," podotkl Oros.
Podobně uvažuje i Karel Vyskočil z restaurace U zeleného stromu v Kroměříži.

„Lidi by to chtěli zadarmo a my přitom za tu vodu platíme. Máme náklady na servis, energie i nájem," upozorňuje provozní. Zatím prý přemýšlí, jak problém vyřešit.

„Prodáváme klasicky vodu v lahvích, kohoutkovou dáváme zřídkakdy na dotaz. Nám by vyhovovalo, kdyby zákazníci za vodu z kohoutku byli ochotni zaplatit," říká Vyskočil.
Restaurace zkrátka mají náklady i s vodou z kohoutku a docela zdarma se jim čepovat nechce.

Souhlasí s tím i Roman Odstrčilík z kroměřížské Pizzerie Bohemia.

„Kdyby se to mělo přepočítat, aby to cenově odpovídalo balené vodě, měl by džbánek vody stát minimálně padesát korun," upozornil provozní pizzerie.

Podle něj už je ale boom zájmu po kohoutkové vodě stejně minulostí. „Samozřejmě že když nás někdo požádá, tak mu vodu nalejeme, ale na lístku ji nenabízíme. Pro nás je rozhodně efektivnější prodávat balenou vodu v lahvích," uzavřel Odstrčilík.

Jaký je váš názor? Dáváte si kohoutkovou vodu v hospodách? Měla by být podle vás zdarma? Napište nám nebo diskutujte!