A během víkendu by se situace měla ještě o něco zkomplikovat. Přesto ale podle odborníků lidé zatím nemusejí mít strach.

„Prvního stupně dosáhla Morava v pátek ve čtyři hodiny ráno. Hladina řeky ve městě stoupla na úroveň čtyř metrů a dá se předpokládat, že se i nadále bude zvedat,“ potvrdil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Ačkoliv vyhlášení prvního stupně ještě neznamená pro město a jeho okolí žádné nebezpečí, jedná se už o stav bdělosti a situaci je potřeba neustále sledovat. „Objíždíme místa, která se v minulosti ukázala jako kritická. V pohotovosti jsou i složky Integrovaného záchranného systému a vodohospodáři,“ informoval také tajemník kroměřížské povodňové komise s příznačným příjmením Petr Vodák.

Členové komise také kontrolují, jestli jsou břehy dostatečně vyčištěné. „Sledujeme všechny přítoky Moravy a provádíme i jiné nezbytné preventivní úkony,“ dodal Vodák.

Podle něj lze předpokládat, že hladina bude o víkendu nadále stoupat a může dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity.

To potvrdil také Jiří Barouš z Povodí Moravy. „Dolní Bečva začne teprve stoupat, nelze tedy vyloučit, že se zvedne i Morava. Bude ale dosaženo maximálně druhého stupně, což znamená, že se pořád nic závažného neděje. Sejde se povodňová komise, situaci proberou, vyhodnotí a to bude celé,“ konstatoval Barouš.

Příznivá je podle něj i prognóza na následující dny. „V pondělí má přes Moravu přejít studená fronta, tání sněhu se zmírní,“ vysvětlil Barouš.

Odpoledne se hladina Moravy v Kroměříži ve srovnání s ránem zvedla jen o dva centimetry. „Vzestup se hodně zpomalil. Hladina měřila čtyři sta čtyřicet centimetrů,“ uzavřel mluvčí kroměřížské radnice Zrna.

Druhý stupeň povodňové aktivity bude vyhlášen v případě, že hladina překročí pět set centimetrů, třetí pak, jestli se Morava zvedne na šest set centimetrů.

Jarmila Kuncová