Příliš se tak ani nepozastavuje nad tím, že zatímco v minulých letech už region touto dobou měl za sebou vyhlášení jedné či dvou chřipkových epidemií, letos se prozatím nemoc Kroměřížsku zdárně vyhýbá.
„Těžko říct, čím to je. Pacienti s chřipkou nechodí ani k nám do ordinace. Zdravější určitě nejsme, ani očkovanost se v tomto směru nějak dramaticky nezvýšila,“ přemítá například kroměřížský praktický lékař Miloš Kucián.
Podle hygieničky Hany Tkadlecové se však chřipková epidemie objevuje až v průběhu února, relativně má tedy ještě čas.
„Je prozatím předčasné hovořit o tom, že by se nám vyhnula. V Evropě se lokální epidemie už objevily,“ podotkla Tkadlecová.
Faktorů, proč zatím nepropukla v Česku, prý může být několik. „Zásadním asi je charakter viru, jeho schopnost a rychlost šířit se mezi lidmi,“ vysvětlila Tkadlecová.
Počet typicky chřipkových onemocnění však v minulém týdnu oproti předchozím narostl, a to konkrétně o dvaatřicet procent.
Kupříkladu ve školách to ale prozatím nikterak znát není.
„Pokud vím, doposud nám ve třídě vždycky chyběl jeden nebo dva žáci,“ informoval například zástupce ředitelky bystřické Základní školy Bratrství Čechů a Slováků Oldřich Herman.
Absenci chřipkových onemocnění a hlavně epidemií vítá.
„Nemusíme přerušovat výuku. Pokud chybí více dětí, kantoři nemohou v učivu pokračovat, případně se k němu kvůli ostatním musejí vracet,“ dodal Herman.
Také obyvatelé se snaží před případnou chřipkou chránit po svém. Třeba Jana Klabalová z Kroměříže jí preventivně vitamíny a také více ovoce.
„Vyhovovalo mi skoro jarní počasí. Nynější mrazy se mi nelíbí, ačkoliv se říká, že alespoň vymrznou viry v ovzduší,“ poznamenala obyvatelka Kroměříže.