Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlčnovský král jel na dvou stovkách růží

Vlčnov /FOTOGALERIE/ – „Máme krála chudobného, ale poctivého! Na krála, matičko, na krála!“ rozeznělo se v neděli opět po roce slováckým Vlčnovem vyvolávání legrútů z královské družiny.

29.5.2011
SDÍLEJ:

Jízda krále, Vlčnov, 2011Foto: Petra Kučerová

Jízdou krále po dědině, převlečeného za dívku a s bílou růží v ústech, zde vyvrcholily třídenní oslavy jednoho z největších folklorních svátků.

Ještě hodinu před vypuknutím největší slávy běhal malý Honzík Procházka kolem nazdobeného domu rodičů ve žlutém tričku s nápisem Rodina krále.

„Jsem v pohodě,“ mrkl bezstarostně malý král. „Kroj budu mít oblečený za deset minut, už jsme to zkoušeli. Tři sukně, jupka, brokátek, fěrtůšky, harase, obojek, koruna na hlavu a růža do pusy,“ vypočítával Honza. „Je to dobré být král, nemusím vlastně nic dělat, jenom jet na koni,“ dodal s úsměvem. „Není to tak jednoduché, musí po celou dobu jízdy zachovat mlčení,“ doplnil Honzu jeho otec Pavel Procházka.

Dvanáctiletou bílou kobylu Cory připravovali ve stáji naproti králova rodného domu. „Už jednou krále vezla, asi před pěti lety, a bylo to bez problémů, vozívá i děcka. Zatím je klidná, tak snad vše dobře zvládne,“ hladila kobylku po šíji její majitelka Taťána Velčovská, zatímco babička krále, Božena Pavelčíková, upevňovala na její hřbet poslední barevné růže z krepového papíru.

Ty pro svého milovaného vnuka na velkou slávu vlastnoručně vyrobila. „Bylo jich asi dvě stě a trvalo mi to celý leden. Jedna růžička zabere asi deset minut. Ale dělala jsem to už asi podesáté, a tak jsem věděla, jak na to,“ dodala.

Do Vlčnova se v neděli sjeli turisté z celé republiky. „Nás přijelo asi čtrnáct z Luhačovic, kde jsme na dvoutýdenním pobytu. Pocházím z Ústí nad Labem a tady tyto zvyky, písně a kroje jsou pro nás z druhého konce republiky, něco neuvěřitelně krásného,“ řekl Josef Ferman.„Jsme moc šťastní, je to vzácnost. Jsem tady už podruhé, moc rád jsem se vrátil a snad se mi to poštěstí i v dalších letech,“ dodal šestasedmdesátiletý Ferman.

Výjimečnost vlčnovské jízdy králů potvrzuje i etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti Romana Habartová. „Vlčnov má velkou výhodu, že tradice jízdy králů zde nebyla přerušena.Z od­borného hlediska už je dnes velmi těžko říct, zda dnes vypadá přesně tak jako kdysi,“ přemítá Habartová. Podle ní už nikdo neví, jak to přesně bylo.

„Určitě postupem času přibyla spousta prvků, které jízdě daly další rozměr. Pochopení podstaty zvyku je komplikované, často už nevíme, co vše se v něm schovává. A je to na každém, jak je poučený a naladěný. Každopádně je to výjimečný unikát v evropském i celosvětovém měřítku. A proto je prosazení jízdy králů na seznam nehmotného kulturního dědictví velice důležité,“ uzavírá etnografka.

PRŮVOD

Ústřední postavou průvodu je král. Před ním jede praporečník a vyvolávači vyvolávají verše na obyvatele všech domů v obci. Za nimi jede král, který je převlečen do ženského kroje s bílou růží v ústech. Chrání jej dva pobočníci, kavalkádu doplňují výběrčí a děkovníci. Družina pak objíždí všechny ulice ve vsi či městě a vyvolávači směřují ke všem domům a jejich majitelům veršované vyvolávky a výběrčí shromažďují dary, kterými jsou víno, pohoštění nebo peníze.
CO JE JÍZDA KRÁLŮ

Jízda králů je stará lidová slavnost doposud neznámého původu, spojená povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje na už jen na moravském Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná. Nejpopulárnější, i díky umělcům jako byl Joža Úprka, se jezdí každý rok ve slováckém Vlčnově. Na Dolňácku se jezdí ve Skoronicích u Kyjova při příležitosti kyjovského Slováckého roku od roku 1921 za organizace Sokola Karel Kozánka, poté ve městech jako Kunovice, Hluk, Kyjov a dalších. V Kunovicích jízdu pořádají každý druhý rok a každé tři roky ji pořádá v rámci svých Dolňáckých slavností město Hluk. Na Hané jsou to Doloplazy, Chropyně, kde se nazývá „Jízda krále Ječmínka“, obnovená je i v hanácké obci Kojetín. Vzkříšená byla jízda i v Hroznové Lhotě, kde ji v devadesátých letech jezdívaly několikrát i dívky.

PETRA KUČEROVÁ

29.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Část ulic v Bystřici bude ve čtvrtek 19. října bez elektřiny

Třída prvňáčků ze Základní školy v Žeranovicích s paní učitelkou Mgr. Petrou Smolovou
5

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Žeranovicích

V holešovském TyMy centru ochutnávali Francii

První z Francouzských dnů zahájili v úterý v holešovském volnočasovém centru TyMy přímo v tamní kuchyňce. Vařečky se tam chopil francouzský dobrovolník Christophe Martínez.

Svůj hlas si ve volbách ohlídají také stovky voličů z Kroměřížska

Přípravy na víkendové volby do poslanecké sněmovny jsou v plném proudu také na Kroměřížsku. Volební lístky jsou rozdány, komise určeny a radnice už pomalu oprašují volební urny. Dnešek je zároveň poslední termín, kdy si mohou lidé, kteří nemohou volit v místě svého trvalého bydliště, zažádat o voličský průkaz.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

V Koryčanech během října zrekonstruují chodník

Opravit stávající chodník se během října rozhodli v Koryčanech. S pracemi začali už na začátku měsíce, hotovo by pak měli mít do začátku listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení