„Pozvání přijalo asi padesát příbuzných, takže jsme ještě před jízdou králů měli starosti podobné přípravě svatby,“ přiblížila atmosféru posledních dnů Marie Podškubková, králova matka.
Radim Podškubka starosti rodičů příliš nesdílel. „Hodně mě to baví, hlavně jízda na koni. Vydržel bych na něm třeba celý den,“ přiznal novopečený vládce.
Krále doprovázela družina tvořená osmnáctiletými mladíky. Pro ně se včerejšek stal okamžikem, kdy podle vlčnovské tradice přestali být chlapci a stali se z nich muži.
Před samotnou jízdou králů, která do Vlčnova každý rok přiláká tisíce návštěvníků, se král ještě v chlapeckém kroji zúčastnil spolu s družinou slavnostní mše, poté žádali starostu o povolení jízdy. Družina tradičně vyrazila půl hodiny před polednem od domu krále. Podle dávné tradice musí mít panovník na sobě dívčí kroj a v ústech růži. Pro krále, který je vždy mladší než jeho doprovod, je možnost účastnit se jízdy především velkou poctou.
Pro členy družiny jde o důležitý milník v jejich životě. Ve Vlčnově totiž jízdu králů vnímají i jako iniciační obřad. „Kopíruje plnoletost, kterou nyní tvoří hranice osmnáct let. Když nasedají na koně, jsou chlapci, když z nich seskočí, jsou z nich muži,“ uvedl vlčnovský starosta Jan Pijáček.
Králem se může chlapec, kterého vybírají členové družiny, stát jen jednou za život. Pro rodiče letošního krále ale již četné povinnosti spojené s královským působením potomka nejsou ničím novým. V roce 2004 byl totiž králem Radimův bratr David. „Přípravy tak pro nás byly letos snazší, nic nás nepřekvapilo,“ uvedla králova matka.
Jízdou králů žila doslova celá obec a také zahraniční hosté, mezi kterými nechyběli zástupci německé televizní stanice ARD, kteří slavnost natáčeli.Do Vlčnova zavítala mimo jiné i Dolores Bata Arambasic, která žije v Brazílii. Jde o vnučku zlínského podnikatele Jana Antonína Bati, který byl nevlastním bratrem zakladatele průmyslového impéria Tomáše Bati. „Navštívit jízdu králů byl vždy můj velký sen, který se letos vyplnil,“ prozradila.
Pátek patřil v obci vystoupením folklorních souborů východního Slovácka a soutěži o nejlepšího tanečníka verbuňku. Zájem místních i návštěvníků provázelo i zahájení výstavy litografií akademického malíře Karla Beneše.
Sobotní program se pak odehrával především v amfiteátru. Atmosféru slavnostního dne podtrhl jarmark lidových výrobků a vystoupení dechových hudeb a folklorních souborů. Pořadatelé připravili také překvapení v podobě představení vlčnovských králů z několika posledních let. Večer už patřil předání vlády novému králi. Program pak pokračoval v místních búdách.