Tip redakce:

Celý je totiž centrálně vytápěn biomasou, má dvě fotovoltaické elektrárny, odpadní vodu čistí v kořenové čistírně a má také energeticky úsporné veřejné osvětlení a solární ohřev vody. V obci je dále pasivní dům Centra Veronica, moštárna s bio-výrobou a sušírna ovoce.

Pro obec s dvou set čtyřiceti obyvateli je návštěva prince z Walesu událostí století. Organizačně i úklidem se na ni tamní obyvatelé připravují přibližně čtrnáct dní.

Ještě v neděli 21. března ale dopékaly místní hospodyňky tradiční moravské koláčky, které princi o den později dopoledne nabídnou. „Začaly jsme péct v deset hodin dopoledne a do šesté hodiny večer jsme udělaly víc jak tisícovku převalovaných tvarohových koláčků,“ podotkla jedna z osmi dobrovolnic Anna Turčeková.

Na takové množství koláčků padlo i odpovídající množství surovin. „Potřebovaly jsme deset kilogramů mouky a deset kilogramů tvarohu. Jako bonus chceme ještě napéct asi dvě stě kusů ořechových rohlíčků,“ usmála se Turčeková.

Všechny ženy se shodly na tom, že je pro ně velkou poctou, když můžou svůj pekařský um předvést tak váženému hostu. „Za odměnu budeme u stánku s koláčky a moučníky na návsi, kudy princ Charles bude procházet,“ těšila se včera Turčeková.

Také mladší ročníky školou povinné se prince už nemůžou dočkat. „Chci ho vidět, takže jsem poprosil pana ředitele, abych směl zůstat doma,“ svěřil se například deváťák ze ZŠ Bojkovice Tomáš Velík.

Do Hostětína se od 8 do 14 hodin nedostane autem žádný motorista, který nemá povolenku. Policisté jej totiž zadrží už ve Slavičíně nebo Pitíně. Auta tedy nemohou nechat případní návštěvníci ani na silnicích směrem do Hostětína, ale v jednom z okolních měst. Organizátoři akce však zajistili autobusovou dopravu z Pitína.