Cílem akce je přiblížit lidem památky zahradního umění s jejich příběhy a tajemstvími a přinést lidem zážitek z poznání. Program letošního ročníku bude zaměřen na zdravý životní styl, Květná zahrada se proto zčásti promění také ve speciální zahradní ordinace, a to díky lékařům z kroměřížské nemocnice.

Program ale nabídne i komentované prohlídky obou zahrad, hry pro děti i dospělé a řadu příležitostí ke společnému setkávání například při nedělním jahodovém pikniku. Díky vstřícnosti správce zahrad budou i v letošním roce po oba dva dny vstupy do zahrad zdarma.

Během víkendu budou v Květné zahradě k vidění dvě výstavy: starých lesnických map a panství, nebo takévýstava fotografických koláží Františka Sysla mladšího s názvem Zajíc a králík – poslové fantazie. Výtěžek víkendového programu bude věnován do veřejné sbírky na opravu Čínského pavilonu v Podzámecké zahradě.

Svátek otevřených zahrad vznikl ve Velké Británii a koná se vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. Během loňského ročníku kroměřížské zahrady během něj navštívilo přes šest tisíc návštěvníků, předtím tak velký zájem nebyl.

Pomyslnou ordinaci budou mít v Květné zahradě v sobotu na starosti kroměřížská nemocnice. Mezi 10. a 17. hodinou si lidé mohou u odborníků nechat například zkontrolovat znaménka, dechové funkce nebo získat informace o dárcovství krve či plazmy. Fyzioterapeuti zase zájemcům poradí, jak správně pracovat se zahradním nářadím, což doplní také tématickým cvičením na louce.

„Víkendu otevřených zahrad se zúčastní také gynekologicko porodnické oddělení, ortopedie a oddělení dialýzy, které představí nový projekt Rok dialýzy,“ upozornila mluvčí nemocnice Veronika Klímová.

V rámci něj v areálu nemocnice staví a rekonstruují pavilon hemodialýzy, díky čemuž se zvýší kapacita oddělení a komfort pacientů. (hed)