Auto je ve všech směrech zcela odlišné od sériově vyráběných modelů IVECO Daily. Už jen svým posláním. „Má dva principy využití. Buď v případě hromadných neštěstí nebo při dlouhotrvajícím zásahu, jakým je například rockový koncert,“ vysvětluje Konečný.

Vojenský podvozek

Ačkoliv auto do Kroměříže dorazilo už na jaře, kvůli pandemii a zvýšenému objemu práce se ho podařilo „provětrat“ až nyní. Na plácku v bývalém vojenském prostoru u Kroměříže se sjela hned dvě taková IVECA. Jedno právě z Kroměříže a druhé „starší“ ze zlínské stanice. Záchranáři se tak naplno mohli seznámit s vybavením, přípravou techniky či jej pořádně projet v terénu.

A jak se řidiči na vlastní kůži přesvědčili při jízdách v bývalém areálu tankodromu za Kroměříží, speciální IVECO sestavené na vojenském podvozku, si dokáže poradit i s nerovným, obtížně sjízdným terénem.

„Všichni řidiči na výjezdové stanici, kde je auto zaparkované, by měli zvládnout základní obsluhu. Tedy dojet na dané místo. K tomu slouží například dnešní kondiční jízdy,“ vysvětluje Konečný.

Zdroj: Deník/Jakub Omelka

Vlastní osvětlení a vytápěný stan

Pět vybraných záchranářů by mělo znát auto jako své boty a měli by být schopni jej plně obsloužit.

„Vozidlo a jeho vybavení je koncipované tak, že by jej měl být schopen obsloužit jeden člověk. Do patnácti minut postaví stan, nějaký zátaras, vytáhne a zapne agregátor, osvětlení a tak dále,“ vyjmenovává Martin Konečný. Nafukovací stan má vytápění, osvětlení.

„Zároveň je možnost vytvořit takové komfortní zázemí, aby byla udržena jistá míra intimity zraněných při ošetřování,“ dodává Konečný.

Kroměřížské IVECO Daily, které záchranka pořídila za 4,7 milionu korun, je už druhé v rámci kraje. První našlo své místo ve zlínských garážích zdravotnické záchranné služby. Třetí by mělo ještě letos putovat do Uherského Hradiště.