Výstava Design pro všechny nabídne přehled o zapojení univerzálního designu do našich životů, a to na několika příkladech konkrétních řešení.

„Naším záměrem bylo výstavu vnímat jako místo, kde se může setkat oděvní designér, majitel nábytkářské firmy, městský architekt i místní kulturní nadšenec a každému z nich vystavené projekty dokážou něco předat – zamyšlení nad hodnotou designu v našich životech, nad tím, co nám univerzální a inkluzivní přístup přináší, pobídne k debatě o možných bariérách, na které všichni běžně narážíme,“ uvedla ředitelka festivalu Jitka Smolíková.

Výstavu hostí až do 24. května 61. budova bývalého baťovského průmyslového areálu.

Neotřelé perspektivy designu

Know-how i neotřelé perspektivy v oblasti designu, ale i v dalších odvětvích pak přinese Konference ZDW, která se uskuteční 9. května v prostorách Impact Hubu ve Zlíně, a to v hybridní podobě, tedy na místě i online.

Vesmír univerzálního designu prozkoumává jeden z hlavních řečníků Konference ZDW – průmyslový designér a také jediný norský kandidát na astronauta Nima Shahinian.

Operace. Ilustrační foto.
Ministerstvo zamítlo KNTB statut specializované péče, 496 operací za rok nestačí

Univerzální design je zásadní pro delší cesty do kosmu, zároveň technologie vyvíjené pro vesmírné prostředí mají vliv i na ty využívané v běžném životě. V současnosti Shahinian připravuje testování vesmírných stanic pro lidi s různými pohybovými omezeními.

Speciální instalace k vidění po celém Zlíně

ZDW nabídne i mezinárodní soutěž „Best in Design“ určená pro tvůrce do třiceti let. Finalisté už čtrnáctého ročníku soutěže se představí od 3. do 31. května v Galerii G18 i ve veřejném prostoru města.

Festivalový týden ozvláštní také speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně, připravené ve spolupráci s partnery festivalu a dalšími designéry.

Prvomájový průvod ve Zlíně, 1. 5. 2023
VIDEO: Prvomájový průvod špacíroval Zlínem

Rozmanité workshopy pak dávají příznivcům designu prostor zapojit vlastní kreativitu, zatímco na jednodenním design marketu si mohou v pop-up shopu pořídit něco z nabídky kurátorsky vybraných českých a slovenských značek.

Současně ve Zlíně a okolí probíhají další výstavy, jako například Inspirace: Le Corbusier na Zlínském zámku, která představí myšlenky velikána architektury 20. století i práci českých i zahraničních designérů. Nechybí ani další doprovodný kulturní program, jehož součástí jsou i party na začátku i závěru festivalu.

Zlin Design Week je studentský projekt, který funguje pod záštitou Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.