Tradiční maškary, mezi nimiž nechyběl medvěd s medvědářem, kominík, četník, vodník či bába s nůší dorazili po desáté hodině na Hanácké náměstí. Tam je už netrpělivě vyhlížela spousta návštěvníků povětšinou schovaná pod deštníky.

Po slavnostním zahájení se medvěd roztančil za zvuku cimbálu s každým , kdo stál poblíž. Podle pověry, když si s medvědem o masopustu zatančí žena, tak do roka otěhotní. A toho využila spousta přítomných dam.

Cimbálová muzika Kotrňáci s primášem Antonínem Bradáčem totiž přímo vybízela k tanci.

A i když bylo nebe zatažené s občasným deštěm, tradiční oslavu si nenechaly ujít masy Kroměřížanů i přespolních.

„Přijeli jsme na výstavu kamélií, která se koná v Květné zahradě. Ale když už jsme tady, tak si masopust určitě nenecháme ujít,“ řekl sympatický pár důchodců a vydal se na obchůzku jednotlivých stánků. Náměstím se totiž linuly vůně, které člověka přímo vábily k ochutnávce. Stánky nabízely tradiční zabijačkové speciality, sýry, klobásy, frgály. Pro zahřátí si lidé mohli vybrat od čaje až po svařák.

Kamélie v evropském umění - výstava v Květné zahradě.
OBRAZEM: Kroměřížské zahrady provoněly kamélie

Děti bavilo vystoupení kejklíře a klauna Kašpara Kuby nebo si mohly užít tvoření v dětských dílničkách.

„Holkám se tady líbí, hlavně maškary, připomíná jim to jejich karneval ve školce,“ usmála se maminka Eliška. A její dvě dcery souhlasně přikyvovaly. A na co se těšily nejvíce? „Až nám babička koupí nějakou sladkou dobrotu,“ vyhrkly svorně a mrkaly na babičku na znamení souhlasu.