Podle Petra Takáče, jednatele chropyňské organizace Moravského rybářského svazu, se vše plánuje dlouho dopředu.

„Nejprve se musí rybník vypustit, probíhá takzvané strojení. My máme malé rybníky, takže třeba vypouštíme čtyři dny až týden, ale také máme rybníček, který je vypuštěný za tři hodiny," vysvětlil Takáč.

Popsal co následuje poté. „Ryby se soustředí na jednom místě, tomu se říká loviště. Pak nastoupí rybáři, kteří je vyberou a dávají do vaniček, další to odnesou a poté se ryby třídí do kádí podle velikosti a druhu," upřesnil Takáč.

Podle něj potom ryby vysazují buď do povodí nebo do komorového rybníka. „Tam se dávají na zimu a na jaře se pak tento rybník zase sloví a tyto ryby se potom opět nasadí do rybníků," popisuje obvyklý koloběh.

Podle něj jsou v chropyňských rybnících hlavně kapři, amuři a líni, štiky nebo i sumci: ti už jsou ale pryč, protože výlov probíhal v září a říjnu.

V Kroměříži už se už také uskutečnilo pár výlovů. A Moravský rybářský svaz (MRS) Kroměříž chystá další. I tady ovšem ryby končí ve sportovních vodách.

„Třeba v Bágráku, Medkových rybnících nebo také v řece Moravě. My ryby neprodáváme," upozornil předseda svazu Petr Kovář.

Podle něj letos museli začít s výlovy už na začátku září. „Byla kritická situace s vodou, Začali jsme na chovných rybnících ve Zborovicích a plynule přešli do Podzámecké zahrady. V sobotu bude poslední výlov na našem zařízení na Morávce za Šlajzou. Pak chystáme ještě jeden v Podzámce, tam kde je kanál u zoo koutku," poznamenal Kovář.

Podle něj jsou výlovy veřejné. „Třeba v Podzámecké zahradě je vždy spousta dětí, které se motají kolem kádí a jsou zvědavé. Ale žádné doprovodné akce k výlovům nejsou. K tomuto účelu pořádáme rybářské hody v červnu, kam chodí spousta lidí," pochlubil se předseda sdružení.

Podle rybářů z Kvasic, kteří své rybochovné zařízení slovovali dvacátého října, začíná výlov už den předem.

„Přípravou kádí, aut, pomůcek, pohoštění pro lovící i příchozí. Celou noc pak hospodář a jeho syn kontrolují co hodinu správný odtok vody z rybníků. Každý výlov je zahajován slavnostním nástupem, rozdělením prací, přípitkem slivovice na rozehnání zimy – v letošním případě mlhy", říká s úsměvem člen tamního rybářského výboru Jiří Tomis.

Většina ryb se pak podle něj dává jako násada do revíru místní organizace Kvasice.

„Ryby tudíž nejdou do prodeje. Do domácností a kuchyní se tak mohou dostat pouze jako úlovky jednotlivých rybářů, protože po vylovení jsou převáženy v kádích a posílány skluzavkovým rukávem do štěrkoviště," vysvětlil Tomis. 

JANA PŘIKRYLOVÁ