„Hudba je pro mě všechno, protože když člověk vezme a skloubí to, co dělá, čím se živí a k tomu i volný čas má vyplněný hudbou, tak to je podle mého ideální stav," říká pro Deník Jiří Jablunka.

Silné hudební zázemí měl ve své rodině už od malička, takže muzika mu byla prakticky předurčena. K hudbě se dal, jako většina dětí, někdy v první či druhé třídě.

„Učitelé ze ZUŠ vždycky chodili a stále chodí do těch základních a dělají takový nábor, zjišťují hudební talent žáků. A tak jsem i já začal navštěvovat ZUŠ ve Zdounkách, která byla nejblíže obci Zborovice, odkud pocházím," vzpomíná. Hrát začal na klavír, později jej jeho strejda přemluvil, aby zkusil i hru na dechový nástroj.

„Strejda Mirek Nauč byl tubista a žesťař se vším všudy, chtěl mít v rodině nějakého pokračovatele, takže jsem začal hrát na flétničku. Pak jsme však přešli na ten největší nástroj, který jsem mohl udržet, a to na tubu," usmívá se Jiří Jablunka. Později v Kroměříži vystudoval konzervatoř, v maturitním ročníku nastoupil coby učitel do ZUŠ ve Zdounkách.

„Už v šestém ročníku jsem přemýšlel o sbormistrovství a tehdy jsem založil Dětský pěvecký sbor Zborováček na ZŠ Zborovice, který funguje doposud. Letos navíc slaví 10. výročí. Není to žádný výběrový sbor, ale jednou v něm dokonce zpívala polovina školy," podotýká.

Mladý muzikant a kantor nyní také zpívá v dechové hudbě Zdounečanka či je členem pěveckého sboru ZeSrandy při Gymnáziu Kroměříž. Třetím rokem má teď pod sebou také zhruba osmdesátku studentek pedagogické školy, které tvoří dívčí pěvecký sbor. Ve funkci vystřídal uznávaného sbormistra Jana Štěpánka, který jej vedl 30 let a díky úspěchům reprezentoval školu na světových olympiádách.

„Není to žádná legrace, laťku můj předchůdce nastavil hodně vysoko. Tím, že po jeho smrti sbor nějakou dobu nezpíval, trošku upadl, ale už se konečně zase dostáváme výš a výš. Letos pojedeme po jarních prázdninách na festival středních pedagogických škol do Krnova. Na olympiádu se hned vydat nemůžeme, ale to určitě časem přijde," uzavírá Jiří Jablunka. 

Jiří Jablunka, zpěvák, sbormistr a učitel z Kroměříže

  • Věk: 30 let
  • O mojí činnosti: Hudba je pro mě všechno, i vyplněním volného času
  • Oblíbený citát/životní motto: Když se chce, všechno jde
  • Záliby a koníčky: Když pominu všechny hudební aktivity, tak se zajímám o hudební pedagogiku a metodiku, nové hudební publikace a nahrávky, dále pak rodina, fotografování, počítačová grafika
  • Můj sen: Rád bych pokračoval v tom, co jsem započal, a to ve všech oblastech, které mě baví a dotýkají se mě. Tedy v aktivitách na Zborovicku, Zdounecku a kroměřížské Střední pedagogické škole