V pořadí už sedmnáctým ročníkem akce se letos nechaly zlákat Skaštice, Rymice, Prusinovice a Kyselovice.

„Určitě je to pro nás jistá forma reprezentace, která nám v případě, že se umístíme, přinese nejen finanční příspěvky, ale také lepší prezentaci a zviditelnění,“ věří starosta Skaštic Richard Novák.

Kromě Zlaté stuhy (za vítězství v krajském kole) mohou obce získat i další ocenění: modrá stuha zhodnotí společenský život, bílá činnost mládeže, zelená péči o zeleň a životní prostředí, oranžová pak spolupráci obce a zemědělského subjektu. Uznání v podobě diplomů jsou k mání i za vzorné vedení obecní kroniky nebo za kvalitní květinovou výzdobu.

Například Skaštičtí mají políčeno na ocenění za výsadbu, dramatické změny před tím, než jejich obec poctí návštěvou hodnotitelská komise však už neplánují.

„Nechceme to hrotit, takže se nechystáme vysazovat třeba nové letničky. Pracovníci jen posečou trávu a provedou běžnou údržbu,“ plánuje Novák.
Komisi do konce června očekávají i v Kyselovicích, kde se do soutěže zapojili už podruhé. V roce 2009 obdrželi Bílou stuhu.

„Od té doby už máme za sebou velký kus práce a i nyní se máme čím pochlubit. Tehdy jsme obdrželi peníze, za ně jsme vybudovali nové víceúčelové hřiště, loni ve školce pak nové dětské hřiště,“ pochlubila se tamní starostka Magda Říkovská.

Letos hodnotitele chtějí seznámit jak s prostředím obce, tak i tamními spolky. „Je s tím sice spojeno hodně práce, ale stojí to za to. I lidé se o to zajímají. Posledně ještě na poslední chvíli někteří vysazovali truhlíky před dům,“ připomněla s úsměvem Říkovská.

Přede dvěma roky získali ocenění i v Prusinovicích, konkrétně Oranžovou stuhu. „Hlásíme se každým rokem, na kontě máme už i bílou a modrou, nebo také ocenění za kroniku,“ pochvaluje si šéfka prusinovické radnice Květoslava Smolková, která si nemůže vynachválit především činnosti spolků. „Máme jich celkem sedmnáct, jsou tu třeba dobrovolní hasiči, tenisté, hokejisté či klub zlatých ručiček,“ vyjmenovala Smolková.

Zviditelnit se potřetí chtějí také Rymice, kde už vedení obce vlastní uznání za kroniku z roku 2008. „Tentokrát představíme činnost našich spolků, výborné mladé fotbalisty či hasiče, nebo také myslivecké sdružení,“ řekl tamní starosta Martin Bartík.