V minulých letech se z regionu může asi největšími úspěchy pochlubit Břest, který v minulých letech průběžně posbíral úplně všechny barvy soutěžních stuh.

„Zlatou jsme získali už před čtrnácti lety. Zatím to ale stále necháváme ještě trochu odeznít," vysvětluje neúčast v letošním ročníku soutěže tamní starosta Jaromír Navrátil.

Obec prý nechává prostor i ostatním, kteří neměli v minulých letech tolik štěstí. „Samozřejmě je to i práce navíc, na druhou stranu jde ale o záslužnou činnost, kterou se obce zviditelní," míní starosta, který prý účast v budoucnu opět zváží.

V předchozích třech letech soutěžili i ve Skašticích a vloni získali dokonce zelenou stuhu. Letos však obec přihlášena nebyla.

„Chceme ještě něco dokončit, letos budeme kopat kanalizaci, dodělávat záhony a vysazovat trvalky. Také jsme si chtěli chvilku odpočinout," vysvětlil tamní starosta Richard Novák.

Má prý velkou rodinu a tak si chtěl nechat nějaký čas i pro osobní život. „Pokud však budu znovu zvolen, nebo zůstanu alespoň v zastupitelstvu, tak příští rok účast rozhodně prosazovat budu," slibuje.

Podobné plány má i starosta Rymic, které se už v minulých letech projektu také účastnily.

„Napřed jsem možnost přihlášení zvažoval, ale protože máme letos zažádány o nějaké projekty k životnímu prostředí, byly tyto plány prioritní. Pokud budu ale příští rok na úřadě, chtěl bych obec přihlásit," tvrdí rymický starosta Martin Bartík.

Na volby se odvolává také starostka Brusného Jana Sedláková. „Řekla jsem si, že to kvůli nim necháme na příští rok. Chceme si to ale určitě vyzkoušet," řekla Deníku starostka.

Ani bývalý starosta obec podle ní možnost přihlásit se do soutěže nevyužil.

„Zůstalo mi po něm hodně práce, tak jsem ani neměla myšlenky na přihlášení, letos už jsem ale účast zvažovala," přiznala starostka.

Vidí prý ale stále mnoho nedostatků.

„Je mi jasné, že napoprvé nemůžeme vyhrát, nemáme zkušenosti. V případě mého zvolení i pro příští období, budu ale rozhodně chtít naši vesnici přihlásit," uzavřela Jana Sedláková.

NIKOL DIVIAKOVÁ