V obci, která je jediným zástupcem na pomyslných stupních vítězů za Kroměřížsko, včera panovala spokojenost.

„Jsme nadšení. Od kraje teď dostaneme pět set tisíc korun a zastupitelstvo pak rozhodne, jak s nimi naložíme. Určitě ale odměníme spolky, které nám výhru v soutěži zajistily. Největší měrou přispěl Sportovní klub i zdejší dobrovolní hasiči,“ prozradila starostka Kyselovic Magda Říkovská.

Bronz Kyselovicím zajistil především fakt, že tamní spolky nabízí rozmanité možnosti trávení volného času mladým obyvatelům obce. „Pořadatelé nám říkali, že v soutěži nejde o to, co všechno a za kolik jsme v obci v poslední době vybudovali, ale že je důležitý zdejší život. Ten musí být bohatý na společenské i sportovní akce. A my to tak díky našim spolkům máme,“ chválí starostka.

Obstát v soutěži ale podle ní nebylo vůbec jednoduché. Obec navštívila hodnotitelská komise, která podrobně zkoumala společenský život tamních obyvatel.

„Během hodiny a půl jsme jim museli ukázat úplně všechno, co u nás stojí za to,“ popsala starostka.

Obyvatelé Kyselovic nakonec porotu přesvědčili. „Výhra Bílé stuhy za tu námahu rozhodně stála,“ uzavřela s úsměvem Říkovská.

V letošním roce Zlínský kraj rozdá mezi dvanáct oceněných účastníků soutěže Vesnice roku celkem dva a půl milionu korun.

Prestižní soutěže se ovšem nakonec zúčastnilo pouhých patnáct obcí ze všech čtyř okresů Zlínského kraje.

„Nízkou účastí jsme byli trošku překvapeni. Ale věřím, že příští rok to bude lepší,“ doufá hejtman Stanislav Mišák. (vav)

Nicmémě podle členů komise má soutěž takovou prestiž, že se obce přihlašují jen tehdy, když mají opravdu co nabídnout.

„Přihlášené vesnice byly opravdu elitní. Doby, kdy jsme se jezdili dívat, jak to má vypadat, například do Rakouska a Bavorska, jsou dávno pryč. U nás máme hezké vesnice také,“ pochvaloval si předseda komise Petr Gazdík.

I proto se ocenění nakonec dočkala většina zúčastněných kandidátů.

Zlatou stuhu za celkové vítězství si odnesl Újezd u Valašských Klobouk.

Ceny za společenský život se dočkala Valašská Polanka, za spolupráci obce se zemědělským subjektem kraj ocenil Prusinovice a v kategorii péče o zeleň a životní prostředí si nejlépe vedl například Hostětín.