Na další planety, a to Venuši a Jupiter, si budeme muset počkat až do ranních hodin. Hledejte je nad jižním horizontem. Zmiňované planety se budou pohybovat v souhvězdí Býka. Venuše následně „procestuje" souhvězdími Oriona, Blíženců a Raka. Velmi obtížně sledovatelná bývá planeta Merkur, která se jen málokdy dostane úhlově dostatečně daleko od zářícího Slunce. Merkura bude možné pozorovat v srpnu, kdy se objeví v ranních hodinách krátce před východem Slunce nízko nad východním obzorem.

Pohled za hranici Sluneční soustavy nabídne řada zajímavých objektů letní noční oblohy. Mezi typické letní „deep sky" objekty patří kulové hvězdokupy v souhvězdí Herkula, planetární mlhoviny M57 (Lyra) nebo M27 (Lištička). V letních měsících se nad východní obzor „vyhoupne" majestátní galaxie M31 (Andromeda). Pro kvalitní pozorování jmenovaných objektů využijte bezměsíčné noci a míst, která jsou daleko od zdrojů světelného znečištění.

Na závěr si připomeňme jeden z nejznámějších meteorických rojů, jehož aktivita bude nejvýznamnější v noci z 12. na 13. srpna. Jedná se o meteorický roj Perseidy, jehož frekvence v přepočtu dosahuje kolem 70 meteorů za hodinu.

Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou 15. července ve 22:00.

Autor: Miroslav Jedlička – hvězdárna Vsetín