Den mu začíná kolem šesté hodiny ranní, kdy vstává, o zhruba dvě hodiny později je už v práci. „Zjistím, co mi došlo mailovou poštou. Potom většinou, pokud nejsou jiné úkoly, zadávám knihy do počítačového programu Clavius. Je třeba, abychom tu měli přehled o literaturách ve zdejším knihovním fondu," říká pro Deník Cyril Měsíc.

Náplní zámeckého knihovníka je prý také zodpovídání dotazů ohledně knihovny či knih, sledování článků, které vycházejí o zámku, věnuje se badatelům nebo radí v situacích, které jsou ve vztahu k zámku.

„Nemáme totiž zatím katalog na internetu," podotýká s úsměvem.

Ve světě knih žije každý den, snaží se pravidelně číst, nyní jej hodně zajímají dějiny města Kroměříže. V nich totiž, jak sám říká, neustále nachází něco nového.

„Někdy jsem k četbě donucen i tak, že musím číst našim dětem doma," směje se Cyril Měsíc.

Jednoznačně svého oblíbeného spisovatele ale prý nemá.

„Těžko je někoho jmenovat, protože je jich hodně. Každopádně ale literaturu sleduji," podotýká.

V zámecké knihovně je badatelna, kde se věnuje předem objednaným příchozím. S nimi je ochoten se bavit o tématu, které je zajímá, připraví jim knihy. V poslední době ale čelí velké konkurenci: internetovému vyhledávači Google.

„Člověk tam najde spoustu věcí. Také historické knihy, které jsou v naší knihovně, jsou tam už naskenované. Dokonce i některá literatura, která se týká Kroměříže," vysvětluje zámecký knihovník.

Čas od času se stane, že práci je nucen si vzít i domů. Nejedná se však o knihy, ale spíše o rozpracované zadané téma. K práci zámeckého knihovníka, pro kterou má v životě i téměř pohádkové jméno, přišel víceméně náhodou.

„Hledali tu knihovníka, tak jsem si podal životopis, docela dlouho se ale nikdo neozval. Pak mi zavolali, že pokud bych měl zájem, mám přijít. Musel jsem si ale dodělat vysokou školu," vzpomíná Cyril Měsíc, který si bez knih snad ani život neumí představit.

„I zdejší Knihovna Kroměřížska mě fascinuje, ale za tu dobu jsem si zvykl na zámek. Dalo by se říct, že jej mám v merku, i když jsou tu specialisté, kteří o něm vědí mnohem více. Mám ho rád, neměnil bych," dodává Cyril Měsíc.