Projekty na rekonstrukci obou památek připravují Národní památkový ústav a římskokatolická farnost Velehrad ve spolupráci s Krajským úřadem ve Zlíně. Na přelomu dubna a května je předloží do Integrovaného operačního programu ministerstva pro místní rozvoj. Ten je zaměřen na podporu kulturního dědictví. Stát bude však v rámci tohoto programu směrovat finance na malý počet projektů.

„Podporu poskytne jen na obnovu a využití památkových objektů zapsaných v UNESCO a na Seznamu kandidátů na zápis nebo národním kulturním památkám. Na předběžný seznam jsme proto navrhli právě tyto dvě památky regionu,“ objasnil radní Ondruš.

Sám věří, že Zlínský kraj bude při těchto žádostech úspěšný. V kladném případě by tak mohly totiž památky získávat postupně nový kabát už od začátku příštího roku.

„V Kroměříži čeká na obnovu Květná zahrada a vybudovat se tam má vzdělávací středisko. Na Velehradě se má upravit nádvoří kolem baziliky, zrekonstruovat fara, sýpka s konírnou, lapidárium a budova Stojanov,“ upřesnil krajský radní.