„S žádostí o dotace na jejich vybudování ve Lhotce jsme už letos uspěli, celá akce bude stát zhruba jeden milion a kraj přispěje částkou půl milionu. Stejně tak jsme byli úspěšní s dotací na koupi dopravního automobilu pro sbor dobrovolných hasičů," poznamenal starosta Kostelan Jan Petřík.

Ve hře je ještě dotace na chodník přímo v Kostelanech, výsledek se obec dozví už brzy.

„Z vlastních zdrojů letos vyměníme tenisový povrch v hale, který je skutečně v havarijním stavu. Vybudujeme také osvětlení na hřbitově a rozhodli jsme se připravit další část chodníku směrem ke hřbitovu," doplnil starosta.

Letos se obec přihlásila i do soutěže Vesnice roku.

„Nejde o výhru, ale o porovnání s ostatními, kde mají více tradic," míní Jan Petřík. Jak dodal, v Kostelanech chtějí vracet do přírody mladé stromy, přesněji jejich odrůdy, které pomalu zanikaly. Připravují proto projekt a díky dotacím vysadí na ploše zhruba deseti tisíc metrů čtverečních různé druhy stromů.

„Budou nejen vyrábět kyslík, ale vrátí lidem staré odrůdy třešní, jabloní, trnek a budou sloužit pro všechny i kolem polních cest," plánuje starosta. Obec také stále chystá projekt sociálního bydlení. „Žádost chceme podat letos, nad místním obchodem by měly vzniknout čtyři byty," konstatoval Jan Petřík.

Vedení Kostelan v minulosti investovalo i do dvou dalších lokalit včetně patřičné infrastruktury, díky tomu obci přibylo obyvatel.

„Je pravdou, že nás to něco stálo, ale vrací se to. Přibývá obyvatel a tím se navyšují i naše příjmy," dodal starosta.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ