Vzpomínková bohoslužba se uskutečnila v bývalé vězeňské kapli, na jejíchž zdech jsou stále výrazné symboly komunismu, rudá pěticípá hvězda, srp a kladivo i nápis „Proletáři všech zemí spojte se“ nad nimi.

Akce se uskutečnila u příležitosti konce natáčení filmu režiséra Jána Nováka s pracovním názvem Jméno. Silný příběh vyprávějící o dvou mladých lidech, kteří se ze současnosti přenesou do minulosti a ocitají se právě ve vězení v Uherském Hradišti, se v objektu natáčel od 1. srpna. Snímek se do kin dostane pravděpodobně během dubna či května příštího roku.

Včerejší bohoslužby se zúčastnili nejen hosté a filmoví herci, ale i političtí vězni, kteří v uherskohradišťské věznici pobývali.
Mezi nimi byl například i Jan Janků z Hanušovic, který byl původně odsouzený k trestu smrti, tehdejší soud mu nakonec trest zmírnil na 20 let žaláře. V Hradišti pobýval v letech 1949 až 1950, další roky strávil na Mírově v Praze.

„Do vězení mě poslali za to, že jsem byl aktivním skautem,“ vzpomínal usměvavý důchodce. „Tak tady se mě snažili přesvědčit o dobrotě socialismu,“ podotkl.

Vzpomínky na pobyt ve věznici jsou pro něj stále velmi silné. „Konaly se zde hrůzné popravy,“ řekl. Vzpomněl si třeba na mladého učitele odsouzeného k trestu smrti, jenž byl těžce nemocný tuberkulózou.

„Zbýval mu měsíc života. V takových případech se dává milost. Oni ale ne. Už nemohl chodit, tak ho do cely smrti přenesli a hodili mu oprátku na krk,“ popsal jeden z mnoha krutých příběhů.

Smyslem dnešní bohoslužby bylo uctění památky všech vězněných, mučených a popravených žen i mužů, kteří v uherskohradišťské věznici nedobrovolně strávili část svého života nebo zde zemřeli, ať za druhé světové války či v době komunismu.

V letech 1948 až 1953 zde našlo smrt téměř třicet lidí, většina z nich byla popravena, jedenáct lidí zemřelo umučením, dva byli zastřeleni.
Budova věznice nyní chátrá. Uherskohradišťská radnice ji chce společně se Zlínským krajem odkoupit od ministerstva spravedlnosti. V prostorách by mělo vzniknout muzeum totality.