Zda se tam přitom letní ročník hojně navštěvované akce odehraje naposledy, zatím ředitel výstaviště Radek Novotný odmítá sdělit. V Kroměříži se už totiž rozjíždí stavba nového výstavního areálu, kam by měla být věžecká Floria do budoucna směrována.

„Zatím žádné konkrétní informace nemohu poskytnout. Právě připravujeme kompletní materiál, který by měl být hotový do třech týdnů,“ konstatoval ředitel výstaviště Novotný.

Ačkoliv však stavba nového kroměřížského výstaviště pomaličku dostává konkrétní podobu, starosta Věžek Bedřich Gardavský prý stále není s celou záležitostí obeznámen.

„Nic určitého nevím, informace se dozvídám pouze z doslechu,“ povzdechl si Gardavský, kterého vidina ukončení výstav v obci pochopitelně netěší. Areál má před sebou navíc nemalé úpravy.

„V polovině července jsme si podali žádost o dotaci přes krajskou Agenturu ochrany přírody na Státní fond životního prostředí. Určena je na úpravu zeleně spočívající v kácení a výsadbě nových stromů,“ informoval věžecký starosta.

V následujících měsících si chce obec ještě podat žádost o finance, které by měly být určeny zase na stavební úpravy.

Letošní ročník letní Florie si však lidé jistojistě vychutnají ještě ve Věžkách. Začíná už v sobotu a potrvá do 14. srpna, otevřena je denně od devíti do sedmnácti hodin. A pořadatelé slibují i překvapení.

„Součástí bude premiérová výstavka starší a hlavně drobnější zemědělské techniky. Chceme lidi seznámit se zázemím, které hospodáři používali v minulém století. Odezva mezi zdejšími zemědělci na zapůjčení věcí byla velká,“ pochvaluje si ředitel výstaviště Radek Novotný.

Jedním z těch, kteří dochovanou historickou techniku vystaví, je například Marcel Majda. „Mám tam starý koňský pluh či čističku obilí,“ prozradil s tím, že zařízení má doma uschované z doby, kdy jeho rodina doma chovala koně.